Jeszcze o świadectwach     [ 14.03.2009 ]

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki oddawane do użytkowania i przeznaczone do sprzedaży lub wynajmu muszą posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej. Uchwalona przez Sejm ustawa nie określa jednak sankcji związanych z nieposiadaniem tego dokumentu.
Dom ze świadectwem     [ 14.03.2009 ]

6 listopada 2008 Minister Infrastruktury podpisał Rozporządzenie w sprawie metodologii sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, które zaczęło obowiązywać 1 stycznia 2009 r. Dla środowiska audytorów i ekspertów, podpisanie Rozporządzenia było ważne nie tylko ze względu na jego ogólną treść, ale przede wszystkim z uwagi na wskazaną w nim metodologię przeprowadzania certyfikacji. Wraz z ostatecznym zatwierdzeniem metod możliwe stało się zakończenie kursów i przeprowadzenie egzaminów dla specjalistów, którzy w przyszłości będą przygotowywali świadectwa. Także firmy opracowujące komputerowe programy wspomagające proces uzyskały ostatnie, niezbędne dla ich dostosowania do wymagań prawnych zmienne.
Obowiązkowe, niewymagane     [ 14.03.2009 ]

W pierwszych dniach po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w Polsce rozgorzała dyskusja nad praktycznym aspektem stosowania certyfikatów dla budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Dom pasywny     [ 13.03.2009 ]

Budownictwo pasywne polega na stworzeniu komfortu cieplnego bez zastosowania tradycyjnych systemów wentylacyjnych, grzewczych i chłodzących. Ponieważ jedną z jego cech charakterystycznych jest minimalne zużycie energii, taki dom to aktywny wkład w ochronę środowiska, jak również duża oszczędność kosztów eksploatacyjnych dla jego mieszkańców.
Odzysk ciepła     [ 13.03.2009 ]

Rosnące koszty energii, względy ochrony środowiska, a czasem przepisy prawa, zmuszają inwestorów, projektantów i użytkowników obiektów wyposażonych w centrale klimatyzacyjno-wentylacyjne do szukania dróg redukcji zapotrzebowania na energię do ich ogrzewania lub chłodzenia. Oprócz dobrej izolacji termicznej obiektów, ogromne znaczenie ma odzysk ciepła. Polega on na zagospodarowaniu ciepła odpadowego z instalacji chłodniczej lub klimatyzacyjnej, które w układach bez odzysku jest bezpowrotnie tracone.
Etykiety energetyczne     [ 09.03.2009 ]

Etykieta efektywności energetycznej informuje o podstawowych danych technicznych i skuteczności konkretnego urządzenia. Pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami tego samego typu, pomagając potencjalnemu nabywcy w dokonaniu wyboru produktu o korzystnych walorach technicznych. Wśród informacji, które można odczytać, są m.in. nazwa producenta, oznaczenie typu lub modelu, klasa efektywności energetycznej, roczne zużycie energii elektrycznej (KWh/rok), poziom hałasu w dB.
Jak zmniejszyć rachunki za energię?     [ 09.03.2009 ]

By zapewnić sobie komfort i wygodę codziennego życia, zużywamy się ogromne ilości energii elektrycznej. Przeciętna rodzina mieszkająca w bloku przeznacza na pokrycie kosztów zużycia wody, prądu czy na ogrzewanie średnio kwotę rzędu 3 500 zł rocznie; zaś mieszkająca w domu jednorodzinnym – blisko 5 500 zł*. Czy wydatki te można zmniejszyć nie obniżając drastycznie poziomu życia? Bez wątpienia tak - na ogół wystarczy przeanalizować nasze zachowanie podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności, by dostrzec potencjalne źródła oszczędności.
Polski dom pasywny     [ 09.03.2009 ]

W Smolcu pod Wrocławiem powstał pierwszy - i jak na razie jedyny - w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny, posiadający certyfikaty Passive Haus Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Został zaprojektowany i wybudowany przez biuro "Lipińscy Domy", a partnerami przedsięwzięcia były m.in. firmy BASF i Termo Organika. Budynek zużywa zaledwie osiem razy mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi domami
Dom z darmowym ogrzewaniem?     [ 09.03.2009 ]

Niemal 1/3 pierwotnej produkcji energii w Niemczech wykorzystywana jest na ogrzewanie prywatnych gospodarstw domowych. Przeciętny starszy blok mieszkalny zużywa ponad 20 l/m2/rok oleju opałowego. Ma to swoje konsekwencje zarówno dla lokatorów, którzy muszą płacić coraz wyższe rachunki za ogrzewanie, jak i dla środowiska, gdyż ogrzewanie wiąże się z wytwarzaniem dużych ilości gazu cieplarnianego, jakim jest dwutlenek węgla (CO2).
poprzednia 1 2 3 4 (5)  
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: