Energia odnawialna w domu energooszczędnym     [ 17.01.2011 ]

W obliczu kurczących się zasobów energii, rosnących kosztów jej zużycia i nałożonych certyfikatów energetycznych przez Unię Europejską warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej we własnym domu możliwe jest wykorzystywanie niewyczerpalnego źródła energii geotermalnej, która jest przyjazna dla środowiska. O innowacyjnych sondach pionowych RAUGEO, które zapewniają energię LUMINIE, rozmawialiśmy z Jakubem Koczorowskim – Managerem Grupy Produktów Odnawialne Źródła Energii w firmie REHAU.
Nowy wymiar wymiany ciepła     [ 14.01.2011 ]

System wentylacji z rekuperacją to najlepszy sposób na podniesienie efektywności energetycznej budynku. Jednak oszczędność energii nie zawsze idzie w parze z wymogami zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Entalpiczne wymienniki ciepła marki Zehnder łączą wysoką sprawność odzysku ciepła z optymalną higieną pracy.
Nowy miernik Brennenstuhl pomoże obniżyć koszty energii zimą     [ 03.12.2010 ]

Zima to okres większego zużycia prądu na oświetlenie, a osoby korzystające z grzejników elektrycznych muszą liczyć się także z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Dobrze więc, że na polski rynek trafiło urządzenie niemieckiej marki Brennenstuhl, które pozwoli ocenić skalę zużycia energii i ograniczyć koszty eksploatacji domowych urządzeń.
Zakup (nie?) kontrolowany, czyli wybieramy izolacje     [ 14.10.2010 ]

Budując dom czy kupując mieszkanie dbamy o to, aby każdy jego element – poczynając od fundamentów a na meblach kończąc – odpowiadał wysokim standardom jakości oraz był gwarantem późniejszego komfortu użytkowania. Niestety, często zapominamy o izolacjach instalacji, które – niewłaściwie dobrane – mogą zarówno generować wyższe koszty eksploatacji budynku, jak i powodować konieczność dokonywania żmudnych, pochłaniających czas, nerwy oraz pieniądze remontów.
ABC termomodernizacji     [ 14.10.2010 ]

Czy obawiasz się, że przez długą i mroźną zimę wkrótce skończą Ci się zapasy węgla zgromadzone na cały sezon grzewczy? A może rachunki za ogrzewanie domu gazem dawno już przekroczyły zaplanowane na zimę wydatki? Żeby uniknąć takich kłopotów w przyszłości, warto poddać dom termomodernizacji. Dobrze zaplanowana i zrealizowana, nie dość, że trwale i radykalnie zmniejszy koszty ogrzewania oraz poprawi komfort mieszkania, to przy okazji może odmienić wygląd budynku. Warto przy tym wiedzieć, że do efektywnej termomodernizacji - również prywatnego domu jednorodzinnego - państwo może dołożyć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych - do 16% kosztów całego przedsięwzięcia.
Ciepła szkoła     [ 13.10.2010 ]

Jednymi z największych konsumentów energii w Polsce są stare, nieocieplone budynki użyteczności publicznej. Wśród nich znajdują się szkoły czy szpitale, w których znaczną część budżetu pochłania drogie, a przy tym nieefektywne ogrzewanie. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku okazuje się termomodernizacja. Przedsięwzięcie nie tylko skutecznie obniża koszty ogrzewania, ale także poprawia komfort użytkowania budynku.
Budować energooszczędnie     [ 16.07.2010 ]

Prawie 1/5 (19%) energii finalnej zużywanej w Polsce wykorzystywana jest do ogrzewania budynków, których większość jest pod tym względem wysoce nieefektywna. Nowe budynki, wznoszone według obowiązujących polskich norm, należą do najbardziej energochłonnych w Unii Europejskiej. Tymczasem, gdyby Polska przyjęła energooszczędne standardy w budownictwie, mogłaby wyemitować rocznie o blisko milion ton CO2 mniej, a w perspektywie roku 2020 zaoszczędzić ponad 13 miliardów złotych – przekonuje WWF prezentując najnowszy raport.
Świadectwo energetyczne budynku
Korzyść czy zbędny wydatek?
    [ 16.07.2010 ]

Minął rok od wprowadzenia w Polsce świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków. Czas zatem na pierwsze podsumowanie. Czy świadectwo stało się pierwszym krokiem ku bardziej energooszczędnym, a więc i tańszym w eksploatacji budynkom?
Nowy zawód: audytor     [ 14.07.2010 ]

Wraz z projektem Ustawy o efektywności energetycznej (uee) powstanie nowy zawód branży energetycznej – audytor efektywności energetycznej. Czy jednak specjalność ta przyniesie pozytywne rozwiązania dla sektora budowlanego? Jakie są plusy i minusy, a jakie ryzyka związane z zawodem audytora?
ista radzi jak oszczędzać     [ 14.03.2009 ]

W obecnej chwili temat oszczędzania energii jest bardzo popularny. Niestety, jak to często bywa, więcej mówi się niż rzeczywiście robi. Najczęściej oszczędzanie energii pojawia się w aspekcie oszczędzania energii elektrycznej. Dużo mniej uwagi poświęca się oszczędzaniu energii cieplnej czy wody, mimo że ich źródła są również ograniczone.
poprzednia 1 2 3 (4) 5 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: