Wąska łazienka: optymalne wykorzystanie przestrzeni z systemem podtynkowym i prysznicem bez brodzika     [ 31.07.2023 ]

Zaprojektowanie w pełni funkcjonalnej wąskiej łazienki stanowi prawdziwe wyzwanie. Jest to jednak możliwe przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań instalacyjnych. Elementy podtynkowe firmy Viega pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń, bez ingerencji w ściany budynku, W połączeniu z przemyślaną kolorystyką i dopasowanymi akcesoriami zapewnia to również pożądany efekt wizualny.
Ochrona termiczna, ogniochronna i przeciwkondensacyjna rurociągu     [ 01.05.2023 ]

Głównym zadaniem izolacji HVAC jest ograniczenie i kontrolowanie strat ciepła w rurociągach tak, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemów. Ale to nie wszystko. W określonych warunkach konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwogniowej i przeciwkondensacyjnej, a niekiedy również akustycznej. Jak tego dokonać, nie mnożąc ponad miarę stosowanych rozwiązań izolacyjnych?
Deklaracje środowiskowe i ich rola w projektowaniu budynków     [ 27.02.2023 ]

Chęć powstrzymania zmian klimatycznych wynikających z globalnego ocieplenia sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej obiektów projektowanych jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zakładającymi m.in. efektywne wykorzystywanie zasobów w zakresie energii, wody oraz stosowanych materiałów. Nic dziwnego – budownictwo to jeden z tych obszarów, który w szczególny sposób wpływa na stan środowiska naturalnego. Sposobem na sprostanie coraz surowszym wymogom prawnym stawianym nowo powstającym budynkom może być wykorzystywanie do ich budowy materiałów, którym przyznano deklaracje środowiskowe (EPD), pozwalające uzyskać obiektom tzw. zielone certyfikaty, takie jak BREEAM czy LEED. Specjalista z firmy Uponor wyjaśnia, czym są deklaracje środowiskowe i dlaczego warto sięgać po produkty, które je posiadają.
Jak radzić sobie z kryzysem energetycznym?     [ 20.02.2023 ]

Od kilku miesięcy właściciele mieszkań i firm zmagają się z gwałtownymi wzrostami cen energii – zarówno prądu, jak i gazu. Według informacji z Urzędu Regulacji Energetyki1 w nadchodzącym roku taryfy na energię mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Badanie „Każdy kryzys potrzebuje bohatera”2 ujawniło, że wzrosty kosztów energii stanowią dla Polaków realny problem, z którym często nie umiemy sobie poradzić. Aż 92% respondentów stwierdziło, że są „zaniepokojeni” lub „bardzo zaniepokojeni” rosnącymi cenami prądu i ogrzewania. By zmniejszyć rachunki za energię, nadal sięgamy po najprostsze sposoby, wyłączając ogrzewanie całkowicie lub czasowo. Blisko 10% przyznaje, że cieplej się ubiera. Niestety zaledwie kilka procent zdecydowało się na modernizację swojego systemu grzewczego, a tylko 8% korzysta z profesjonalnych systemów kontroli ogrzewania.
Obniżanie temperatury w domu sposobem na oszczędności     [ 20.02.2023 ]

Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Jak przygotować instalacje w pomieszczeniach nieogrzewanych na mrozy?     [ 20.02.2023 ]

Garaże, strychy, piwnice czy przyłącza zewnętrzne to miejsca, w których instalacje są najbardziej narażone na bezpośrednie działanie niskich temperatur. Stąd bez ich odpowiedniego przygotowania drastycznie rośnie prawdopodobieństwo awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. W jaki sposób zabezpieczyć rury w tych newralgicznych miejscach? Na to pytanie odpowiada Ryszard Sajnog, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.
Izolacja kominka     [ 20.02.2023 ]

Kominek jest w domu miejscem szczególnym. Wydobywające się z niego łagodne ciepło stwarza specyficzny klimat, zwłaszcza gdy za oknem panuje zła pogoda. Stanowi też stosunkowo tani, alternatywny sposób ogrzewania wnętrz. By jednak korzystanie z jego uroków nie wiązało się z szeregiem zagrożeń, należy zadbać o jego właściwą izolację.
Jak zaizolować newralgiczne miejsca w instalacjach?     [ 09.11.2022 ]

Pozostawienie newralgicznych miejsc bez otuliny lub założenie jej w sposób prowizoryczny czy niedbały sprawia, że w warstwie izolacyjnej występują ubytki pociągające za sobą straty energii. Co zatem zrobić, by uniknąć niezaizolowanych lub źle zaizolowanych odcinków instalacji?
Termoizolacja – na wysokie ceny energii, na problemy ze smogiem, na zdrowie!     [ 09.11.2022 ]

Wzrost cen gazu, energii oraz węgla sprawia, że energia jest coraz droższa, a co za tym idzie, rosną też koszty ogrzewania i chłodzenia domów. To jednak niejedyne wyzwanie, z którym musimy się mierzyć. Niekorzystne zmiany klimatu, smog, niska jakość powietrza w pomieszczeniach... Czy możemy coś z tym zrobić? Owszem. Istnieje narzędzie o szerokim spectrum działania, które może poprawić naszą sytuację w każdym z tych aspektów – termoizolacja budynków.
Moje Ciepło 2022     [ 09.11.2022 ]

Panasonic udostępnił merytoryczny poradnik pt. Moje Ciepło 2022. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne informacje dotyczące najważniejszych kwestii związanych z nadchodzącym sezonem grzewczym i dofinansowaniami na pompy ciepła w nowych budynkach.
poprzednia 1 (2) 3 4 5 6 7 8 9 10 11 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: