Aluminium, czyli na czym zbudować zieloną markę     [ 08.05.2020 ]

Więcej, dłużej, bardziej. Model biznesowy nastawiony na zysk powoli przechodzi do przeszłości, a coraz więcej marek chce brać odpowiedzialność za wpływ swoich działań na środowisko. Obecnie czołowe hasło kapitalistycznej gospodarki mogłoby brzmieć: więcej, ale etycznie pozyskanych, dłużej pozostających w użyciu i bardziej odpowiedzialnych produktów. Najwięksi giganci deklarują redukcję produkcji plastiku, zmniejszenie emisji CO2 czy korzystanie z odnawialnych źródeł energii i surowców wtórnych. Jak przemysł może wesprzeć te inicjatywy i na czym zbudować niskoemisyjną przyszłość? Przyglądamy się zielonym rozwiązaniom.
Komin odporny na emisję trujących spalin – jakie wymagania musi spełniać?     [ 19.02.2020 ]

Duszący zapach i szary dym ulatniające się z komina – z takim widokiem najczęściej mamy do czynienia podczas okresu grzewczego. Spaliny z urządzeń grzewczych stanowią groźne dla zdrowia, a w dużym stężeniu również dla życia substancje. Szczególnie użytkownicy piecyków i kominków powinni zwracać uwagę na zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu do spalania, by nie dopuścić do powstania śmiertelnego tlenku węgla potocznie zwanego czadem. Warto przyjrzeć się, jakie wymagania powinna spełnić instalacja grzewcza, na czele z kominem, by zapewnić bezpieczeństwo domownikom, a tym samym przyczynić się do ochrony środowiska.
Planujesz budowę domu energooszczędnego? Płyta izolacyjna PAROC UNS 34     [ 19.02.2020 ]

Choć wiele mówi się dziś o nadchodzącej wielkimi krokami aktualizacji Warunków Technicznych, w myśl których od 1 stycznia 2021 r. domy będą wymagały grubszego ocieplenia, to część inwestorów… nie przykłada do tematu większej wagi. Dlaczego? Ponieważ już dziś stawiają na budownictwo energooszczędne i pasywne, które łączy bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło z wyjątkowym komfortem mieszkania. PAROC, producent rozwiązań izolacyjnych z najwyższej półki, przygotował propozycję przystosowaną do najbardziej wymagających projektów – płytę PAROC UNS 34.
Jakie będą domy w 2021 roku     [ 19.02.2020 ]

Regulacje prawne mające na celu ochronę klimatu dotykają wszystkich warstw naszego życia. Zawsze w momencie ich wprowadzania wzbudzały i nadal wzbudzają obawy o ich zasadność.
Czy Polacy wiedzą, skąd bierze się smog i jak z nim walczyć?     [ 13.11.2019 ]

Spalanie śmieci w piecach (30 proc.), spaliny z kominów fabryk (22 proc.) oraz spalanie węgla (18 proc.) – to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu według badania omniASM dla ROCKWOOL. Jak możemy z nim wygrać? Tutaj Polacy najczęściej typują niepalenie śmieci w piecu (24,5 proc.), nakładanie filtrów na kominy przemysłowe (21 proc.) oraz wymianę pieca na bardziej ekologiczny (16 proc.). Czy wszystkie z tych stwierdzeń są prawdziwe? Wszelkie mity, które funkcjonują na temat smogu i sposobu walki z nim, powinny zostać w końcu obalone.
Kalkulator strat ciśnienia na stronie viega.pl     [ 05.11.2019 ]

Potrzebujesz szybko obliczyć średnicę rurociągu i stworzyć tabele strat ciśnienia? Z nowym narzędziem firmy Viega jest to wyjątkowo proste i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Kalkulator można znaleźć na stronie internetowej producenta w zakładce „Serwis”. To dodatkowe ułatwienie podczas pracy z systemami instalacyjnymi Viega.
Dom Twoją przystanią komfortu
Jak to osiągnąć?
    [ 25.07.2019 ]

To tam wracasz po stresujacych godzinach w pracy i niekonczacych sie spotkaniach, tam chcesz odpoczac w otoczeniu najblizszych ci osób. Dlatego tak wazne jest, aby dom zapewniał idealne warunki do zdrowego zycia i relaksu. Przyszłosc budownictwa mieszkaniowego powinna byc oparta własnie na komforcie ludzi.
Jak przygotować instalację grzewczą na okres wiosenno-letni?     [ 07.05.2019 ]

Mamy już w pełni okres wiosenny, a to z kolei oznacza, że okres grzewczy dobiega końca. Czy wiąże się to również z całkowitym zakończeniem eksploatacji instalacji grzewczej? Na pewno nie dla wszystkich użytkowników. Wiele urządzeń nadal będzie pracowało na potrzeby m.in. podgrzania wody (c.w.u.). Z tego względu w najbliższym czasie kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie zarówno kotła, jak i komina, by oba w okresie wiosenno-letnim pracowały bezawaryjnie i bezpiecznie.
Gruntowa pompa ciepła – kolektor pionowy receptą na niewielką działkę     [ 04.02.2019 ]

Wybór gruntowej pompy ciepła wiąże się z wieloma zaletami. Decydując się na tę technologię zyskujemy m.in. odnawialne źródło energii, a także niezależność od warunków zewnętrznych i względnie niezmienną w okresie całego roku sprawność systemu. Dolne źródło może stanowić kolektor wykonany w wersji poziomej lub pionowej. W przypadku montażu kolektora pionowego rozwiązanie to może wymagać dopełnienia pewnych formalności i zaangażowania, jednak w końcowym efekcie z pewnością warte jest zachodu.
Słaby ciąg kominowy – jak sobie z nim poradzić ?     [ 04.02.2019 ]

Komin ze względu na swoją funkcję stanowi jeden z najważniejszych elementów całego domu. Odpowiada za odprowadzanie produktów spalania z urządzeń grzewczych, ale może też doprowadzać powietrze do spalania. Jego poprawne działanie gwarantuje bezpieczeństwo domownikom oraz pozwala cieszyć się ciepłem w mroźne dni. Błędy projektowe lub zaniedbanie ze strony użytkowników wpływają na pracę całej instalacji – w tym ciągu kominowego. Jakie są najczęstsze przyczyny jego osłabienia oraz jak im zaradzić?
  (1) 2 3 4 5 6 7 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: