Zmiany klimatu w Polsce Co nas czeka w pogodzie w XXI w.?     [ 02.07.2021 ]

Styczeń 2020 r. w całej Europie był najcieplejszym początkiem roku na przestrzeni ostatnich dekad. Odnotowano wówczas temperaturę o ponad 3oC wyższą niż średnia dla tego miesiąca w okresie 1981–2010. Pierwszy kwartał 2020 r. przyniósł kolejne rekordowe wyniki – w lutym i marcu temperatury były wyższe niż średnia z wielolecia w większości krajów Europy1. Analiza obserwacji meteorologicznych wskazuje na istnienie coraz silniejszego trendu rosnących temperatur i częstszych przypadkach opadów nawalnych. Czy to może świadczyć o zmianach klimatu w naszym kraju? Jak bardzo będzie się on zmieniał i jak ocenić ryzyko z tym związane?
Dofinasowania do instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku     [ 02.07.2021 ]

Programy dofinansowań do fotowoltaiki nie tylko wspierają inwestorów, ale stały się poniekąd lokomotywą napędową całej branży. Klienci chętniej inwestują, wiedząc, że mogą uzyskać wsparcie na swoją instalację czy pompę ciepła. Sytuacja dostępnych dofinansowań fotowoltaiki rozwija się z roku na rok. Istniejące programy są poddawane zmianom jak również powstają nowe – nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także przedsiębiorców i rolników. Pomoc mająca zachęcić do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne na rok 2021 według ekspertów FOTON Technik zapowiada się obiecująco.
Czy Polakom grozi niedobór wody pitnej?     [ 02.07.2021 ]

W wyniku zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla gospodarki wodnej pojawiły się pogłoski, jakoby Polska miała być w czołówce europejskich krajów zagrożonych niedoborem wody pitnej. Chociaż według najnowszych badań1 sytuacja nie jest krytyczna, to wciąż pozostaje wiele do poprawy w kwestii odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych.
Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym warto wiedzieć?     [ 02.07.2021 ]

Podczas zakupu nowego urządzenia grzewczego – kotła gazowego, pompy ciepła lub systemu solarnego, zawsze można liczyć na gwarancję udzielaną przez producenta, która zazwyczaj obejmuje kilka lat. Jednak aby była ona ważna, należy zwrócić uwagę na zasady określone w warunkach gwarancji.
Jaki będziemy mieć klimat?     [ 21.06.2021 ]

Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny – oparty na dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach dla środowiska – przygotowywany jest w ścisłej współpracy Fundacji Czyste Powietrze z polskimi ekspertami i naukowcami. Premiera Raportu odbędzie się przed II edycją Szczytu Klimatycznego.
Czy Unia Europejska jest światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu?     [ 17.02.2021 ]

Przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz politycy państw członkowskich UE lubią mówić o unijnej polityce klimatycznej jako o niekwestionowanym drogowskazie dla świata w dążeniu do powstrzymania zmian klimatu, tj. osiągnięcia celów Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, 1992) i Porozumienia paryskiego (Paris Agreement, 2015). Jednak czy faktycznie można uznać Unię Europejską za światowego lidera w działaniach na rzecz klimatu? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr Marzena Chodor, ekspertka Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.
Taśmy – nowości w ofercie marki QIK     [ 05.02.2021 ]

Oferta marki QIK z początkiem 2021 r. zostaje rozszerzona o taśmy samoprzylepne DUCT TAPE do otulin z możliwością wyboru pasującego koloru, odpowiedniej długości i lepkości. Taśmy aluminiowe wzmacniane i aluminiowe zbrojone doskonale spełnią swoją funkcję, zachwycając perfekcyjnym wykonaniem i gwarancją solidności.
Gwarancja Słoneczna     [ 05.11.2020 ]

Firma FOTON Technik wprowadza nowość na polskim rynku – GWARANCJĘ SŁONECZNĄ, która zapewnia wysoką wydajność produkcji energii z systemów fotowoltaicznych oferowanych przez firmę. Dzięki temu Klient ma pewność, że wydajność instalacji fotowoltaicznej od FOTON Technik będzie zgodna z projektem, a ponadto będzie służyła efektywnie przez wiele lat.
Promocje sezonowe na produkty concept by Womix     [ 05.11.2020 ]

Na rozpędzający się sezon grzewczy przygotowaliśmy dwie promocje obejmujące produkty concept by Womix. Dotyczą one najbardziej popularnych zestawów grup pompowych, czyli zestawów MIX-BOX oraz zestawów D.
Nawalne deszcze a susza Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?     [ 20.08.2020 ]

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/ osobę). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach, nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy.
  (1) 2 3 4 5 6 7 8 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: