W jakim kierunku będzie podążał rynek budowlany w 2022 roku?     [ 24.05.2022 ]

Zmuszeni do spędzania większej ilości czasu w czterech ścianach, zaczęliśmy przykładać znaczącą wagę do tego, czy nasze domy spełniają wszelkie wymagania pod względem funkcjonalności, energooszczędności oraz ekologii. Jak zmieniła się świadomość projektantów i inwestorów w zakresie zrównoważonego budownictwa? Czy obecne zagrożenia, z którymi mierzy się branża, pociągną za sobą zmiany w kierunku, w którym podąża rynek budowlany w 2022 roku? Mówi o tym Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Insulation Europe w firmie Thermaflex.
Szok energetyczny w Europie – potrzebne szybsze rozwijanie OZE     [ 12.12.2021 ]

Ceny energii elektrycznej gwałtownie rosną w całej Europie. W sierpniu średnia cena megawatogodziny w Polsce osiągnęła 360 złotych. W Hiszpanii kosztuje już ponad 150 euro – trzy razy więcej niż w 2020 r. W Niemczech ceny energii wzrosły w tym roku o ponad 60%. Według ekspertów trend ten może się utrzymać w nadchodzących miesiącach. Sytuacja uwydatnia konieczność przyspieszania transformacji energetycznej i bardziej dynamicznego inwestowania w duże farmy fotowoltaiczne.
Badanie Sunday Polska     [ 29.08.2021 ]

Dzięki fotowoltaice wysokość rachunków za energię spada średnio aż o 65%. W instalacje zainwestowała do tej pory 1/3 właścicieli domów. Badanie zrealizowane przez instytut badawczy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku dla Sunday Polska jasno wskazuje gotowość i chęć właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce do inwestowania w energię słoneczną. Obecni posiadacze instalacji PV są w większości bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani oszczędnościami. Dla planujących inwestycje kluczową barierą jest obecnie cena zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.
Sezon grzewczy 2020/2021 zmienił zachowania Polaków     [ 29.08.2021 ]

Spadek średniej temperatury w zimie tego roku1 wpłynął na temperaturę w naszych domach i spowodował zwiększenie kosztów ogrzewania. Jak pokazują wyniki najnowszego badania Resideo2, aż 34 proc. Polaków poniosło wyższe opłaty za energię elektryczną/gaz, a 6 proc. nie zapłaciło rachunków za ogrzewanie. Badanie pokazuje, jak zmiany temperatury wpłynęły na style oszczędzania Polaków oraz jak planują ogrzewać swoje domy w przyszłym sezonie.
Zmiany w prawie energetycznym szansą na rozwój energii zeroemisyjnej     [ 29.08.2021 ]

14 maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Przewiduje ona m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Wprowadzone zmiany to potrzebny i znaczący krok w kierunku energii zeroemisyjnej. Aż 83 proc. mocy w Polsce nadal jest produkowane z paliw kopalnych – to największy odsetek w całej UE.
Zmiany klimatu w Polsce Co nas czeka w pogodzie w XXI w.?     [ 02.07.2021 ]

Styczeń 2020 r. w całej Europie był najcieplejszym początkiem roku na przestrzeni ostatnich dekad. Odnotowano wówczas temperaturę o ponad 3oC wyższą niż średnia dla tego miesiąca w okresie 1981–2010. Pierwszy kwartał 2020 r. przyniósł kolejne rekordowe wyniki – w lutym i marcu temperatury były wyższe niż średnia z wielolecia w większości krajów Europy1. Analiza obserwacji meteorologicznych wskazuje na istnienie coraz silniejszego trendu rosnących temperatur i częstszych przypadkach opadów nawalnych. Czy to może świadczyć o zmianach klimatu w naszym kraju? Jak bardzo będzie się on zmieniał i jak ocenić ryzyko z tym związane?
Dofinasowania do instalacji fotowoltaicznych w 2021 roku     [ 02.07.2021 ]

Programy dofinansowań do fotowoltaiki nie tylko wspierają inwestorów, ale stały się poniekąd lokomotywą napędową całej branży. Klienci chętniej inwestują, wiedząc, że mogą uzyskać wsparcie na swoją instalację czy pompę ciepła. Sytuacja dostępnych dofinansowań fotowoltaiki rozwija się z roku na rok. Istniejące programy są poddawane zmianom jak również powstają nowe – nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także przedsiębiorców i rolników. Pomoc mająca zachęcić do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne na rok 2021 według ekspertów FOTON Technik zapowiada się obiecująco.
Czy Polakom grozi niedobór wody pitnej?     [ 02.07.2021 ]

W wyniku zmian klimatycznych i ich konsekwencji dla gospodarki wodnej pojawiły się pogłoski, jakoby Polska miała być w czołówce europejskich krajów zagrożonych niedoborem wody pitnej. Chociaż według najnowszych badań1 sytuacja nie jest krytyczna, to wciąż pozostaje wiele do poprawy w kwestii odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych.
Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym warto wiedzieć?     [ 02.07.2021 ]

Podczas zakupu nowego urządzenia grzewczego – kotła gazowego, pompy ciepła lub systemu solarnego, zawsze można liczyć na gwarancję udzielaną przez producenta, która zazwyczaj obejmuje kilka lat. Jednak aby była ona ważna, należy zwrócić uwagę na zasady określone w warunkach gwarancji.
Jaki będziemy mieć klimat?     [ 21.06.2021 ]

Pierwszy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny – oparty na dobrych praktykach i innowacyjnych rozwiązaniach dla środowiska – przygotowywany jest w ścisłej współpracy Fundacji Czyste Powietrze z polskimi ekspertami i naukowcami. Premiera Raportu odbędzie się przed II edycją Szczytu Klimatycznego.
  (1) 2 3 4 5 6 7 8 9 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: