Najważniejsze zmiany w rządowym projekcie ustawy o OZE przed skierowaniem jej do Sejmu     [ 23.04.2018 ]

Latem ubiegłego roku, po przerwaniu drugiej tury aukcji na energię z OZE, ME wystąpiło o notyfikację projektu obecnej nowelizacji ustawy o OZE (pre-notyfikacja) i 13 grudnia uzyskało wstępną akceptację dla szeregu propozycji, uznanych przez KE za zgodne z zasadami pomocy publicznej. Podobnie jak wcześniej (w przypadku MG), w zgłoszonym do notyfikacji pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy o OZE, propozycje legislacyjne w zakresie promocji OZE nie były wygórowane i nie wychodziły znacząco poza ogólne, ustalone dla dopuszczalnego także bez notyfikacji minimum pomocy publicznej dla OZE (trudności w notyfikacji rosną wraz z większym wsparciem OZE lub partykularyzmami).
Nie chcemy mieszkać wśród smogu – czy deweloperzy spełnią nasze oczekiwania?     [ 23.04.2018 ]

Aż 94% Polaków uważa, że zanieczyszczone powietrze jest znaczącym problemem w naszym kraju – wskazuje badanie społeczne „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”. Zauważalna jest tendencja, że przy wyborze własnego M4 coraz częściej sugerujemy się stanem środowiska naturalnego i bliskim otoczeniem natury.
Bez udziału państwa branża energetyczna nie mogłaby istnieć     [ 23.04.2018 ]

Rynek energetyczny to rynek wielkich firm. Funkcjonowanie w tej branży wiąże się często z koniecznością poniesienia dużych kosztów inwestycyjnych, co zazwyczaj przekracza możliwości podmiotów prywatnych. Dlatego udział państwa, również ze względu na strategiczny charakter rynku energetycznego, jest w tym sektorze bardzo widoczny. Jak wynika z raportu „Kierunki 2018” przygotowanego przez Bank DNB i PwC, interwencjonizm państwowy w tej branży jest odczuwalny, zarówno jeżeli chodzi o formę własności, jak i sferę regulacji. Jest to widoczne szczególnie w Europie kontynentalnej. Z kolei w państwach anglosaskich interwencje państwa mają charakter niemal wyłącznie regulacyjny. W Polsce udział skarbu państwa w branży energetycznej wynosi blisko 18 proc.
Grupa Taco nabywa spółkę Taconova     [ 01.02.2018 ]

Spółka Taconova, której siedziba znajduje się w Zurychu (Szwajcaria), może poszczycić się ponad 55-letnim doświadczeniem w tworzeniu rozwiązań technologicznych dla inteligentnych budynków. Firma oferuje szeroki wybór rozwiązań w dziedzinie równoważenia hydraulicznego, ogrzewania podłogowego, techniki rozdzielania, techniki systemowej i zaworów. Spółka Taconova rozpoczęła swoją działalność w 1961 r. jako europejski partner handlowy spółki Taco, Inc. z siedzibą w Cranston, Rhode Island, a w 1980 r. została sprzedana grupie Guinness.
AUKCJE OZE – FOTOWOLTAIKA 2017 Firmy fotowoltaiczne wygrywają w systemie aukcyjnym     [ 21.11.2017 ]

Instytut Energetyki Odnawialnej we wrześniu br. opublikował raport i bazę firm „Aukcje OZE – fotowoltaika”. Raport został przygotowany m.in. na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego oraz informacji publicznie dostępnych. Baza Excel szczegółowo opisuje zwycięzców aukcji w branży fotowoltaicznej. Baza firm pozwala na wszechstronną analizę nowego, szybko rosnącego segmentu rynku OZE.
Baza danych BIM firmy Viega do projektowania w cyfrowym modelu budowlanym     [ 04.09.2017 ]

Przyszłość budownictwa leży w technologiach cyfrowych. Building Information Model (BIM) to narzędzie planistyczne, które łączy elementy projektu związane z różnymi branżami w jednym wirtualnym modelu budynku. Wpływa to znacząco na efektywność ekonomiczną i niezawodność poszczególnych procesów, włączając w to fazę operacyjną. Baza danych BIM firmy Viega jest dostępna bezpłatnie na stronie: www. viega.com/BIM
Rynek fotowoltaiki 2016/2017 na podstawie raportu „Rynek fotowoltaiki 2017 w Polsce”     [ 04.09.2017 ]

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował w maju br. raport „Rynek fotowoltaiki’2017 w Polsce”, który jest przygotowywany na podstawie badania rynku prowadzanego bezpośrednio wśród producentów i głównych dystrybutorów systemów fotowoltaicznych. Partnerem raportu jest Europejski Instytut Miedzi. Raport został objęty patronatem przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. (dawniej PAIZ) oraz Związek Gmin Wiejskich RP. W raporcie zostały zaprezentowane nie tylko dane statystyczne dotyczące sprzedaży instalacji fotowoltaicznych w Polsce na przestrzeni ostatnich lat (import, eksport, segmentacja rynku krajowego), ale również możliwości rozwoju rynku oraz modele biznesowe dla branży PV w Polsce.
Stagnacja w rozwoju budownictwa     [ 03.09.2017 ]

Prasa donosi o gwałtownym rozwoju budownictwa mieszkaniowego i jego wpływie na wzrost PKB Polski. Czy jednak wszystko idzie w dobrym kierunku? Czy fakt spełnienia marzeń dużej liczby Polaków jest jedyną misją rozwoju budownictwa? Czy w ogóle budownictwo się rozwija, czy tylko przybywa mieszkań? Zatrzymajmy się więc na chwilę i wejdźmy w tę tematykę głębiej.
Rozmowa z Grzegorzem Hauserem – dyrektorem handlowym firmy „Pipelife Polska”     [ 03.09.2017 ]

Spółka Pipelife Polska S.A. zajmuje się produkcją systemów rurowych z tworzyw sztucznych. Uściślając temat, posiada w swojej ofercie kompleksowy system produktów do sieci zewnętrznych oraz instalacji wewnętrznych. Tutaj mogę się pochwalić, że jako firma, jest jednym z trzech największych europejskich producentów w swojej branży.
Uwagi Instytutu Energetyki Odnawialnej do projektu rozporządzenia Ministerstwa Energii w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2017 r. wraz z wynikami ankiety wśród firm branży OZE nt. systemu aukcyjnego     [ 25.05.2017 ]

Konsultacje rozporządzenia przygotowywanego przez Ministerstwo Energii w kwestiach dotyczących cen referencyjnych na energię z OZE stwarzają okazję zarówno do oceny wysokości proponowanych cen referencyjnych, jak i szerszego kontekstu ich stanowienia i wpływu systemu aukcyjnego na rynek OZE. Zgodnie z delegacją ustawową Minister Energii określa ceny referencyjne i okres ich obowiązywania w drodze rozporządzenia nie później niż w terminie 60 dni przed dniem przeprowadzenia pierwszej w danym roku aukcji.
  (1) 2 3 4 5 6 następna
 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: