Nowy system zaprasowywany Viega Megapress: szybkie i bezpieczne zaciskanie stali grubościennej

Technologie - Nowy system zaprasowywany Viega
Megapress: szybkie i bezpieczne
zaciskanie stali grubościennejCoraz częściej połączenia rurowe w instalacjach nie są już dzisiaj łączone poprzez lutowanie, skręcanie czy spawanie, ale zaprasowywane na zimno. To znacznie bardziej ekonomiczna alternatywa ze względu na krótszy czas montażu i wyższy poziom bezpieczeństwa – nie pracujemy z otwartym ogniem.

W przypadku rur ze stali grubościennej zgodnie z normami PN EN 10220, PN EN10255 i PN EN ISO 6708 zalety zaprasowywania nie mogły być dotąd wykorzystane, ponieważ rury produkowane są z różnymi tolerancjami średnicy zewnętrznej.

Firma Viega znalazła praktyczne rozwiązanie tego problemu, wprowadzając system Megapress. Specjalny element uszczelniający z EPDM jest teraz zintegrowany w stalowej złączce wykonanej z materiału 1.0308 (St 37) z cynkowo-niklowaną powłoką.

W połączeniu z pierścieniem nacinającym gwarantuje to trwa- łe, szczelne i mocne połączenie na szorstkiej powierzchni rury ze stali: czarnej, galwanizowanej, lakierowanej przemysłowo lub malowanej proszkowo. Właściwości systemu Megapress zostały sprawdzone i potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej, poprzez wydanie aprobaty technicznej ITB AT-15-9474/2015.

Oszczędność czasu – nawet do 60 proc.

W przypadku rur stalowych technologia zaprasowywania pozwala zdecydowanie skrócić prace montażowe. W zależności od średnicy nominalnej (1/2 do 2 cali) oszczędność czasu może wynieść nawet do 60 proc. w porównaniu z tradycyjnymi technikami łączenia, takimi jak spawanie, skręcanie lub połączenia rowkowe. Montaż jest tak samo łatwy jak w innych systemach zaprasowywanych Viega: wystarczy przyciąć rurę na pożądaną długość, osadzić złączkę i zacisnąć. Dodatkowo kształtki Megapress wyposażone są w opatentowany profil SC-Contur, zapewniający wymuszoną nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Przypadkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności. Po zaprasowaniu złączki pozostają trwale szczelne.

Zaciskanie bez wysiłku

Praca z systemem Megapress jest dla instalatora nie tylko bezpieczniejsza, ale także znacznie wygodniejsza niż spawanie. Typowe rury stalowe w instalacjach sprężonego powietrza, przemysłowych, tryskaczowych czy systemach przeciwpożarowych często montuje się na wysokości kilku metrów, pod sufitem pomieszczenia. Spawanie w takiej pozycji wymaga sporo wysił- ku i bywa niebezpieczne. Przy użyciu dobrze znanych zaciskarek Viega instalator może łatwo i wygodnie zaciskać złączki znajdujące się ponad jego głową. Zestaw narzędzi dostarczany jest w praktycznej walizce, zawierają- cej trzy pary szczęk zaciskowych (1/2 do 1 cala), trzy pierścienie zaciskowe o średnicach nominalnych od 1 1/4 do 2 cali oraz szczękę przegubową. Gwarantuje to komfortowy montaż nawet w trudno dostępnych miejscach.

Sprawdzone rozwiązanie

System Megapress, który firma Viega wprowadza teraz na polski rynek, sprawdził się już i dowiódł swoich zalet w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie elementy produkowane są w zakładzie w Großheringen w Niemczech.

Megapress może być stosowany do instalacji grzewczych, chłodniczych i przemysłowych o ciśnieniu do 16 bar i temperaturze do 110o C.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: