W jaki sposób oprogramowanie może wspomóc realizację celów biznesowych firmy?

Wymierne korzyści płynące z wprowadzenia w przedsiębiorstwie systemu informatycznego sprawiły, że w przypadku największych firm jego zastosowanie stało się obowiązującą normą. Polskie i zagraniczne korporacje, działające na terenie naszego kraju, korzystają z zaawansowanych systemów, projektowanych specjalnie na ich potrzeby. Wdrożone oprogramowanie wspiera realizację zadań w kompleksowy sposób, który pozwala na uzyskanie efektywności niemożliwej do osiągnięcia tradycyjnymi metodami pracy. Również przedsiębiorstwa z sektora MŚP coraz częściej decydują się na zakup wysoko wyspecjalizowanych systemów informatycznych, a nawet na zamówienie dedykowanego oprogramowania, w pełni dostosowanego do realizowanych przez nie procesów. Trend ten wynika nie z mody na nowoczesne technologie, a z radykalnej poprawy organizacji pracy, którą pozwalają osiągnąć zaawansowane aplikacje biznesowe.

Optymalizacja

    Głównym powodem, dla którego przedsiębiorstwa decydują się na wdrożenie systemów informatycznych, jest optymalizacja ich działania. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania możliwe jest znaczące przyspieszenie wykonywania codziennych czynności. Pozwala to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu pracowników, którzy mogą skupić się na innych działaniach, w większym stopniu przyczyniających się do generowania przez przedsiębiorstwo dodatkowych zysków. Wdrożenie systemu informatycznego umożliwia uporządkowanie pracy oraz jej standaryzację, które czynią realizację wszystkich procesów w przedsiębiorstwie znacznie łatwiejszą i bardziej przejrzystą, zarówno dla szeregowych pracowników, jak i ich managerów.
     System informatyczny przechowuje wszystkie istotne dla działalności firmy informacje, pozwalając na dostęp do nich w dowolnym momencie. Znika dzięki temu wiele problemów z dotarciem do niezbędnych danych, które wcześniej przechowywane były w formie papierowych dokumentów. Pracownik – zamiast na przykład wertować stos segregatorów w poszukiwaniu faktury z ubiegłego kwartału – po prostu podaje w aplikacji dane kontrahenta, a ta zwraca mu wszystkie potrzebne informacje.

Wdrożenie odpowiedniego systemu poprawia także komunikację wewnątrz firmy, prowadząc do integracji danych i lepszego ich przepływu. Brak dobrej wymiany informacji między poszczególnymi działami przedsiębiorstwa to jeden z najczęstszych problemów, jakich rozwiązania oczekują od nas klienci – mówi Tomasz Derczyński z HDF Polska, firmy zajmującej się projektowaniem rozwiązań IT dla przemysłu i firm usługowych.

Mierzenie efektywności

    Wdrożenie systemu informatycznego umożliwia skuteczną kontrolę wyników podejmowanych działań biznesowych. Brak odpowiednich narzędzi do pomiaru efektywności to jedna z największych bolączek kadry zarządzającej. Dzięki informatyzacji pracy, w firmie możliwy jest szerszy i znacznie łatwiejszy nadzór nad realizowanymi procesami. Złożone metody raportowania pozwalają na rzetelną analizę w mikro- i makroskali, której przeprowadzanie w sposób "ręczny" zajęłoby często wiele tygodni.
     Dzięki temu możliwe jest bieżące i okresowe nadzorowanie wyników podejmowanych działań. Każda zmiana w strategii przedsiębiorstwa może być skrupulatnie analizowana, a uzyskane wyniki pozwalają na szybką reakcję – doinwestowanie obiecujących gałęzi przedsiębiorstwa lub szybkie wycofanie się z nierentownych przedsięwzięć, zanim zaczną generować straty na tyle poważne, że mogłyby zagrozić stabilności finansowej organizacji.
Ilość danych generowanych przez współczesne firmy jest ogromnażaden człowiek nie jest w stanie ich ogarnąć bez pomocy wyspecjalizowanych narzędzi. A to na ich podstawie podejmowane są przecież kluczowe decyzje biznesowe – tłumaczy specjalista z HDF Polska.

Zarządzanie wiedzą

     Mówiąc o współczesnych uwarunkowaniach ekonomicznych, specjaliści coraz częściej używają pojęcia gospodarki opartej na wiedzy. W dzisiejszym świecie coraz większą wartość ma bowiem informacja, która stanowi podstawę do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Systemy informatyczne umożliwiają skuteczne gromadzenie i przetwarzanie danych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zarówno dotyczących jego samego, jak i otoczenia, w którym egzystuje. Szeroki wgląd w procesy zachodzące wewnątrz organizacji umożliwia kadrze zarządzającej podejmowanie trafnych decyzji biznesowych, w których coraz większą wagę przywiązuje się do kapitału niematerialnego. Systemy informatyczne pozwalają na gromadzenie niezbędnej wiedzy i przekazywanie jej pomiędzy różnymi działami czy poszczególnymi pracownikami. Jest to niezwykle ważne w odniesieniu do współczesnych warunków rynkowych, w których walka konkurencyjna oparta jest na informacji, doświadczeniu i innowacyjności.
     Zarządzanie wiedzą jest bardzo istotnym elementem ogólnego podejścia do zarządzania firmą, szczególnie w takich sektorach jak nowoczesne technologie czy finanse. Transfer informacji na temat nowych rozwiązań czy sytuacji rynkowej jest kluczowy w realizacji strategii biznesowej przedsiębiorstwa – utrata kapitału intelektualnego może nieść bowiem znacznie poważniejsze skutki niż ubytek w aktywach materialnych.

    Dynamiczny rozwój rynku usług IT dla biznesu sprawił, że dostępny jest szeroki wachlarz możliwości wykorzystania technologii informacyjnych w przedsiębiorstwach różnych sektorów i różnej wielkości. Wielość możliwości często jednak prowadzi do trudności z podjęciem właściwej decyzji co do wyboru rozwiązania, które będzie odpowiednio wspierało prowadzone przez firmę działania. Przed przystąpieniem do wdrożenia należy dokładnie przeanalizować sytuację przedsiębiorstwa i wskazać te aspekty działalności, na poprawie których najbardziej zależy kadrze zarządzającej. Następnie, w porozumieniu z działem IT firmy, można przejść do wyboru rozwiązania odpowiedniego pod względem technicznym. Tylko odpowiednie połączenie technologii i strategii biznesowej przyczyni się bowiem do właściwej realizacji celów, jakie stawia przed sobą przedsiębiorstwo.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: