Wentylacja słońcem zasilana

Energia odnawialna - Wentylacja słońcem zasilanaRekuperator i pompa ciepła

    W proponowanym przez Viessmann rozwiązaniu za wentylację budynku odpowiada rekuperator Vitovent 300-F, ustawiony obok pompy ciepła.
    Vitovent 300-F zasilany i obsługiwany jest przez regulator Vitotronic 200 typ WO1C, zabudowany w pompie ciepła. Oprócz programów roboczych i czasowych dla ogrzewania i chłodzenia budynku, ustawia się na nim również parametry pracy centrali wentylacyjnej – programy czasowe do automatycznego sterowania wydajnością wentylacji, oraz przeprowadza się jej diagnostykę.
     Układ regulacji można również wyposażyć w zdalne sterowanie, które pozwala kontrolować i obsługiwać całą instalację z innych pomieszczeń lub z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnych.
     Aby skutecznie usuwać wilgoć i zużyte powietrze z pomieszczeń w budynku, wentylacja powinna pracować ciągle, również podczas zimnych dni. Dla dogrzewania powietrza do odpowiedniej temperatury Vitovent 300-F może wykorzystywać pompę ciepła – wystarczy zamontować w centrali wentylacyjnej układ hydrauliczny dogrzewu powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Jest on zasilany wodą grzewczą dostarczaną przez pompę ciepła jako niezależny obieg grzewczy – niezależnie sterowany i bezpośrednio zasilany (bez zaworu mieszającego). Można w ten sposób tanio dogrzewać świeże powietrze do temperatury nawet 50°C i bez konieczności stosowania grzałki elektrycznej.
     Jeśli w instalacji pompy ciepła nie przewidziano zastosowania zasobnika buforowego wody grzewczej, dla zwiększenia objętości wody można zamontować w centrali wentylacyjnej mały zasobnik buforowy o pojemności 25 litrów.

Prąd ze słońca

    Praktycznie każdy budynek można wyposażyć w instalację fotowoltaiczną Vitovolt firmy Viessmann. Nadwyżki wyprodukowanego prądu można odsprzedawać do publicznej sieci energetycznej. Jednak nadal warto maksymalnie wykorzystywać darmowy prąd słoneczny na własne potrzeby – bo to się najbardziej opłaca.
    Prąd produkowany przez elektrownię słoneczną Vitovolt wykorzystywany będzie do zasilania oświetlenia, urządzeń AGD i RTV. Jeśli w danej chwili mamy więcej prądu słonecznego, niż potrzebują odbiorniki w budynku, wykorzystamy go do zasilania pompy ciepła – do ogrzewania lub chłodzenia budynku. W rozwiązaniu tym również centrala wentylacyjna Vitovent 300-F skorzysta z darmowego prądu słonecznego. Nie bez znaczenia jest tutaj sposób współpracy poszczególnych instalacji, bo ma to istotne znaczenie dla maksymalnego wykorzystania solarnej energii elektrycznej na własne potrzeby.
     Regulator Vitotronic 200 typ WO1C optymalnie steruje pracą pompy ciepła oraz innych urządzeń. Opierając się na danych pomiarowych i adaptacyjnej logice, określa, czy i kiedy należy oczekiwać zapotrzebowania na ciepło. W zależności od prognozowanego zapotrzebowania, załącza się na ogrzewanie c.w.u., ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Przy czym, zawsze realizowany jest priorytet wykorzystania prądu solarnego do zasilania domowych odbiorników energii elektrycznej. Ilość prądu solarnego, którego nie zużyły domowe urządzenia elektryczne, mierzona jest przez licznik energii i zgłaszana pompie ciepła. Na tej podstawie regulator wie, czy i ile prądu solarnego ma do dyspozycji w danej chwili. Uwzględnia przy tym wszystkie istotne parametry mające wpływ na możliwość maksymalnego wykorzystania własnego prądu: energię promieniowania słonecznego, aktualne zużycie prądu w gospodarstwie domowym, stan naładowania ciepłem zbiornika c.w.u. i zasobnika buforowego wody grzewczej, korzystanie z instalacji wentylacyjnej i z systemu chłodzenia budynku.

Energia odnawialna - Wentylacja słońcem zasilanaVitovent 300-F

     Rekuperator Vitovent 300-F jest odpowiednim rozwiązaniem dla nowych jak i modernizowanych domów jednorodzinnych i mieszkań. Wydajność powietrza do 280 m3/h pozwala skutecznie wentylować powierzchnię mieszkalną do ok. 200 m2.
     Świeże powietrze zewnętrzne (nawiewane do pomieszczeń) jest najpierw oczyszczane przez dokładny filtr przeciwpyłkowy F7, a następnie ogrzewane w przeciwprądowym wymienniku ciepła przez ciepłe powietrze usuwane z budynku. Odzyskujemy w ten sposób do 98% ciepła z powierza usuwanego z pomieszczeń (wg Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej).
     W zależności od temperatury powietrza zewnętrznego i w pomieszczeniach wentylowanych, regulator może automatycznie wyłączyć funkcję odzysku ciepła w centrali – poprzez zamknięcie klapy obejścia. W ten sposób można chłodzić pomieszczenia w budynku powietrzem zewnętrznym, np. podczas chłodniejszych letnich nocy. Rekuperator wyposażony jest w energooszczędne silniki, a regulacja stałego strumienia powietrza zapewnia ściśle określony i stały przepływ powietrza nawiewanego i usuwanego.
     Dla większego komfortu i bezpieczeństwa instalację można wyposażyć w: czujnik CO2/wilgoci – do regulacji przepływu objętościowego powietrza w zależności od stężenia CO2 i wilgotności powietrza; czujnik ciśnienia powietrza – jako zabezpieczenie przed wystąpieniem podciśnienia, np. w pomieszczeniu z kominkiem. Vitovent 300-F posiada funkcję aktywnego nadzoru zamontowanych w centrali filtrów powietrza. Dzięki temu, regulator pompy ciepła informuje użytkownika o konieczności wymiany filtra. Tak więc filtry wymieniane są w zależności od potrzeby, co sprzyja obniżeniu kosztów eksploatacji instalacji.
     Vitovent 300-F spełnia wymogi dotyczące zastosowania w budynku pasywnym, zarówno pod względem samej wentylacji, jak i podgrzewania powietrza nawiewanego do pomieszczeń w połączeniu z pompą ciepła.
     Dzięki zwiększeniu zużycia prądu solarnego na potrzeby własne wyraźnie wzrasta opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu darmowej energii elektrycznej, rośnie opłacalność stosowania pomp ciepła oraz wentylacji z odzyskiem ciepła. Większą opłacalność inwestycji można uzyskać, korzystając z dotacji, np. programu PROSUMENT, jak również dzięki promocjom firmy Viessmann, np. dopłacie Viessmann do pompy ciepła w wysokości do 4321 zł czy atrakcyjnych cenowo zestawów pakietowych kompletnych instalacji fotowoltaicznych o mocy nominalnej 2 i 4 kWp.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: