Systemy solarne Viteco

 - Systemy solarne VitecoKolektory słoneczne płaskie Viteco

    Kolektory słoneczne płaskie Viteco oferowane są w kilku modelach: o powierzchni 2,02 m2 lub 2,65 m2, w wersji pionowej lub poziomej, z układem hydraulicznym meandrycznym lub w postaci podwójnej harfy, z ramą kolektora w kolorze naturalnego aluminium lub anodowaną w kolorze brązowym (z pełną gwarancją na kolor, równą gwarancji na kolektor słoneczny).
    Rama kolektora słonecznego Viteco wykonana jest z jednego giętego opatentowanego profilu aluminiowego – co zapewnia maksymalną sztywność i szczelność konstrukcji.
    Wentylacja kolektorów słonecznych Viteco umieszczona została w specjalnej kieszeni profilu głównego ramy kolektorowej, co zapewnia dobrą wentylację przy jednoczesnym całkowitym zabezpieczeniu wnętrza kolektora przed dostawaniem się opadów atmosferycznych.
    Na zapewnienie najwyższej możliwej rzeczywistej sprawności instalacji solarnej i wysokich średniorocznych uzysków energetycznych systemu solarnego Viteco wpływ ma fakt, iż wszystkie modele kolektorów słonecznych Viteco charakteryzują się wysoką optyczną sprawnością teoretyczną ƞ0 oraz niskimi współczynnikami strat a1 i a2.
    Wielowariantowość oferty zapewnia jej idealne dostosowanie do potrzeb i wymogów klienta oraz właściwe dopasowanie do warunków technicznych wynikających z doboru wielkości pola kolektorowego i warunków związanych z możliwością zabudowy kolektorów słonecznych w określonej lokalizacji.
    Systemy solarne Viteco mogą wspomagać systemy grzewcze obiektów w realizacji takich celów, jak: przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ogrzewanie, podgrzew wody w basenie itp.
    Wszystkie modele kolektorów słonecznych Viteco posiadają szybę solarną o grubości 4 mm, wykonaną ze specjalnego pryzmatycznego szkła solarnego odpornego na obciążenia i uderzenia oraz absorber pokryty wysoko selektywną powłoką Blue Tec eta plus. Odporność kolektorów Viteco potwierdza m.in. test z wykorzystaniem samochodu osobowego, którego ciężar nie naruszył konstrukcji kolektora w żaden sposób.
    Kolektory słoneczne Viteco zostały przebadane w laboratorium TÜV Rheinland oraz posiadają certyfikaty Solar Keymark.
    W ofercie Viteco znajdują się także wszystkie niezbędne elementy instalacji solarnej (komplety przyłączeniowe, zestawy montażowe, wymienniki solarne, solarne naczynia wzbiorcze, solarne grupy pompowe, sterowniki solarne itd.) – ich jakość oraz prawidłowy dobór ma bardzo duży wpływ na sprawność i uzyski energetyczne systemu solarnego. Kolektory Viteco są oferowane również w kompletach z pompami ciepła Viteco, a także kotłami kondensacyjnymi Vaillant VC ecoTEC pro 226.
    Na stronie internetowej www.viteco.pl jest dostępny specjalny arkusz kalkulacyjny, dzięki któremu firmy instalacyjne mogą szybko i sprawnie ofertować zestawy solarne klientom indywidualnym z kilkuset dostępnych w cenniku zestawów, według konkretnych wytycznych, z uwzględnieniem wymaganych systemów montażowych.

 - Systemy solarne VitecoTechnologia hybrydowa Viteco

    Hybrydowy kolektor słoneczny Viteco E-PVT 2,0 jest połączeniem kolektora słonecznego płaskiego, przetwarzającego energię słoneczną w energię cieplną, z modułem fotowoltaicznym o polikrystalicznych ogniwach krzemu o mocy 300 W, który przetwarza promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny.
    Wzrost temperatury modułu fotowoltaicznego zmniejsza jego generowaną moc elektryczną (moc spada o około 0,5% na każdy jeden stopień wzrostu temperatury). W konstrukcji kolektora hybrydowego Viteco E-PVT 2,0 zastosowano bioniczny wymiennik ciepła, charakteryzujący się bardzo gęstym ułożeniem kanałów, przez które przepływa płyn chłodzący, oraz pełnopowierzchniowym stykiem z tylną powierzchnią modułu fotowoltaicznego. Tak innowacyjna konstrukcja pozwoliła na uzyskanie optymalnego bilansu cieplnego (transferu ciepła z ogniwa do absorbera odbierającego ciepło), co prowadzi do uzyskania dużej wydajności cieplnej. Potwierdzona badaniami sprawność termiczna kolektora hybrydowego Viteco E-PVT 2,0 kształtuje się na poziomie 55%.
    Dostępne dotychczas kolektory hybrydowe charakteryzowały się niską sprawnością termiczną ze względu na stosowanie standardowych absorberów, wykonywanych w technologii połączenia laserowego lub ultradźwiękowego układu hydraulicznego z blachą absorbera. Ze względu na znaczne sfalowanie blachy chłodzenie modułu było nierównomierne, a sprawność termiczna wynosiła maksymalnie 40–45%.

 - Systemy solarne VitecoZalety instalacji z hybrydowymi kolektorami słonecznymi Viteco E-PVT 2,0:

 -Pierwszą zaletą jest chłodzenie ogniw, w wyniku którego pracują one z wyższą sprawnością oraz zwiększa się ich żywotność. Wraz ze wzrostem temperatury sprawność ogniw spada, dlatego ich chłodzenie z punktu widzenia efektywności pracy instalacji fotowoltaicznej jest bardzo korzystne, a średnioroczny uzysk elektryczny wzrasta o minimum 15%.

-Drugą korzyścią jest wykorzystanie odpadowego ciepła. Za pomocą jednej instalacji możliwe jest dostarczenie do budynku zarówno ciepła, jak i elektryczności. Zamiast dwóch osobnych instalacji – fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej i solarnej do produkcji energii cieplnej – na dachu obiektu montowana jest jedna instalacja.

-Trzecią zaletą jest możliwość zaoszczędzenia powierzchni, jaką zająć ma instalacja, zwłaszcza w przypadku ograniczonego miejsca przeznaczonego na montaż instalacji solarnej. Ponadto, dzięki zastosowaniu kolektorów hybrydowych zostają obniżone koszty instalacji solarnej. W miejsce dwóch instalacji (solarnej i PV) wykonana zostaje jedna wspólna instalacja – takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty prac instalacyjnych nawet o około 30%.

    Oferta hybrydowa Viteco jest ofertą uniwersalną i kompletną – świadczy o tym fakt, iż instalacja klienta posiadającego większe zapotrzebowanie na energię cieplną może zostać rozbudowana z wykorzystaniem kolektorów słonecznych płaskich Viteco VSC 20 EMVAL, natomiast większą produkcję energii elektrycznej (przy ograniczonym zapotrzebowaniu na energię cieplną) zapewniają polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne Viteco E-PV 300W.
    Uniwersalne systemy montażowe i przyłączeniowe oraz identyczne gabaryty urządzeń (obudowy wykonane z opatentowanych profili aluminiowych, zabezpieczone szybą solarną o grubości 4 mm wyprodukowaną ze specjalnego pryzmatycznego szkła solarnego) to gwarancja nie tylko łatwości montażu, ale także spełnienia oczekiwań estetycznych klienta.
    Gwarancja jakości – wszystkie wyżej opisane urządzenia Viteco zostały przebadane w laboratorium TÜV Rheinland i uzyskały certyfikaty tego instytutu badawczego, jednego z najbardziej uznanych w Europie.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: