Gromadzenie i wykorzystanie wody deszczowej

Woda i kanalizacja - Gromadzenie i wykorzystanie
wody deszczowejRodzaje systemów gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej

    Poprawnie zaprojektowany i wykonany z odpowiednich elementów system gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej będzie bezproblemowo funkcjonował przez wiele lat. Dostarczy on wodę o jakości odpowiedniej do większości zastosowań domowych. Jej jakość przewyższać będzie określoną w normach jakość wód w jeziorach
    Ze względu na przeznaczenie wody, systemy gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej podzielić można na dwa główne rodzaje:

-Systemy ogrodowe

W ramach tych systemów deszczówka może być wykorzystywana do podlewania zieleni w ogrodzie, zmywania powierzchni zewnętrznych, np. tarasów lub podjazdów do garaży, a także do mycia samochodów. Coraz popularniejszym kierunkiem zastosowania tych systemów jest połączenie ich z automatycznym systemem nawadniającym, wykorzystującym np. zraszacze wynurzane. 

-Systemy domowe (lub domowo-ogrodowe)

Systemy te służą do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej do zasilania spłuczek, pisuarów, a także pralek w budynkach. W wielu przypadkach systemy te obsługują również podlewanie trawników (w powiązaniu z automatycznymi systemami nawadniającymi) i prac na zewnątrz budynku. Systemy nazywane domowymi mogą być również stosowane w budynkach hotelowych, przemysłowych i biurowych, gdyż na rynku dostępne są elementy systemowe (filtry, centrale deszczowe) umożliwiające obsługę również i takich obiektów. Zasada działania systemów domowych stosowanych w obiektach większych jest jednak identyczna jak tych stosowanych w domach jednorodzinnych. 

Woda i kanalizacja - Gromadzenie i wykorzystanie
wody deszczowej
 

Systemy ogrodowe
    W ramach systemów ogrodowych można wyróżnić kilka rodzajów. Jako kryterium podziału stosować można:

 materiał, kształt i wielkość zbiornika,
 zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe, gdy nadmiar wody odprowadzany jest do kanalizacji lub rowu, lub filtry zbierające, gdy przelew ze zbiornika połączony jest z układem rozsączającym wodę do gruntu),
 lokalizacja filtra (wewnątrz lub na zewnątrz zbiornika),
 kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki,
 lokalizacja pompy,
 sposób dystrybucji wody.

    Ze względu na lokalizację systemu pompowego możemy rozróżnić dwa podstawowe rodzaje systemu:

 system wyposażony w pompę samozasysającą umieszczoną na powierzchni terenu,
 system wyposażony w automatyczną pompę zatapialną umieszczoną w zbiorniku.

Systemy domowe
    W ramach systemów domowych można wyróżnić kilka ich rodzajów. Jako kryterium podziału stosować można:

 materiał, kształt i wielkość zbiornika,
 zastosowany rodzaj filtracji (filtry przepływowe lub zbierające),
 lokalizacja filtra (wewnętrzne lub zewnętrzne),
 kierunek odprowadzenia nadmiaru deszczówki,
 rodzaj i lokalizacja systemu pompowego,
 rodzaj zastosowanego systemu uzupełniania systemu wodą wodociągową w okresach braku opadów.

    Rozpatrując kryterium lokalizacji systemu pompowego oraz elementów uzupełniania wodą wodociągową możemy rozróżnić dwa główne systemy:

 zawierające centralę deszczową ze zintegrowanym uzupełnianiem wodą wodociągową, zlokalizowaną wewnątrz budynku,
 zawierające pompę zatapialną umieszczoną w zbiorniku i system uzupełniania umieszczony w budynku.

Dobór optymalnej pojemności zbiornika

    Aby obliczyć optymalną pojemność zbiornika na deszczówkę, możemy do obliczeń zastosować metodę szczegółową lub uproszczoną.

Metoda szczegółowa
    Aby obliczyć optymalną pojemność zbiornika, niezbędne są następujące dane:

Woda i kanalizacja - Gromadzenie i wykorzystanie
wody deszczowej

-Lokalizacja geograficzna budynku

    Jest ona ściśle powiązana z roczną sumą opadów (dane z wielolecia) – załączona mapa Polski umożliwia odczytanie wielkości opadu w l/m2.

-Efektywna wielkość powierzchni dachu, z którego deszczówka spływać ma do zbiornika

    Jest to rzut poziomy powierzchni dachu. Może również zdarzyć się, iż wodę zbierać się będzie tylko z jednej części połaci dachowej; wtedy do dalszych obliczeń przyjmujemy tylko wielkość rzutu tej połaci.

-Współczynnik spływu

    Jest on ściśle związany z materiałem pokrycia dachu oraz jego nachyleniem. Określa on, jaka część wody padającej na daną powierzchnię może zostać doprowadzona do zbiornika magazynującego deszczówkę.
    W zbiornikach powinna być gromadzona woda tylko z powierzchni dachowych. Najodpowiedniejsze do tego celu są gładkie powierzchnie pokryte blachą czy też glazurowaną dachówką ceramiczną lub betonową. Uzysk wody z dachów zielonych kształtuje się na poziomie 30–40% (0,3–0,4). Woda ta, pomimo że może mieć brązowawy odcień, nadaje się do spłukiwania toalet oraz podlewania ogrodów.

Woda i kanalizacja - Gromadzenie i wykorzystanie
wody deszczowej

-Zapotrzebowanie na wodę

    W sytuacji, gdy woda deszczowa będzie używana tylko do podlewania ogrodu, roczna wartość jej zużycia kształtować się będzie na poziomie około 60 litrów (intensywne podlewanie to około 120 litrów) na 1 m2 ogrodu.
    W przypadku stosowania wody do celów domowych, a więc do prania, spłukiwania WC i prac porządkowych, należy przyjąć zużycie dobowe na poziomie około 67 litrów wody na osobę. Jeśli przewidujemy obsługiwać deszczówką aplikacje zarówno domowe, jak i ogrodowe, potrzebna ilość wody będzie wynikiem sumy iloczynu liczby osób razy dzienne zużycie wody i iloczynu powierzchni ogrodu razy zużycie wody niezbędne do podlania 1 m2 powierzchni trawnika.

 

Poniżej przykładowe obliczenie pojemności zbiornika.

Roczna wielkość opadów
    Średnia wielkość opadów (l/m2) x Efektywna powierzchnia dachu (m2) x Współczynnik spływu = Uzysk wody (l/rok) 700 x 120 x 0,8 = 67 200 l/rok

Roczne zapotrzebowanie na wodę
 

Spłukiwanie WC: na osobę/rok  9 015 x 4 osoby = 36 060 l/rok
Pranie: na osobę/rok 3 685 x 4 osoby = 14 740 l/rok
Prace porządkowe/mycie auta: na osobę/rok  800 x 4 osoby = 3 200 l/rok
Podlewanie ogrodu: na m2/rok  60 x 500 m2 = 30 000 l/rok
SUMA 84 000 l/rok  
 

Wielkość zbiornika na wodę deszczową
    67 200/2 + 84 000 x 21 dni/365 = 4 350 litrów optymalna pojemność zbiornika – zaleca się zaokrąglić w górę do wielkości całkowitej, np. 5 000 litrów

Metoda uproszczona
Aby w sposób przybliżony oszacować wymaganą pojemność zbiornika, można skorzystać z poniższych tabel.

Woda i kanalizacja - Gromadzenie i wykorzystanie
wody deszczowej

Podsumowanie 

    Systemy gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej zdobywają sobie coraz liczniejsze rzesze zadowolonych użytkowników w naszym kraju. Dobrze dobrany, zaprojektowany i wykonany system daje wymierne oszczędności i pozwala znacząco uniezależnić się od dostawców wody i odbiorców ścieków.
    W kolejnych wydaniach skupimy się między innymi na rodzajach zbiorników służących do magazynowania deszczówki, a także dotkniemy aspektów związanych z różnymi rodzajami systemów filtracyjnych oraz pomp i systemów pompowych do wód deszczowych.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: