Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego bez tajemnic

Porady - Instalacja wodnego ogrzewania
podłogowego bez tajemnicŹródło ciepła

    Przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się źródła takie, jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe czy kotły na paliwa stałe, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania (są to np. kotły retorowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem).

Montaż w trzech krokach

    Posadzka w ogrzewaniu składa się z kilku warstw, dlatego już na początku powinniśmy zadbać o zachowanie jednakowej wysokości podłóg we wszystkich pomieszczeniach.
    W pierwszej kolejności, na stropie lub betonie znajdującym się bezpośrednio na gruncie, układa się gotową izolację rolowaną ze styropianu. Rury powinny być umieszczone na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych.

W przypadku podłogi przylegającej do gruntu należy zastosować także izolację przeciwwilgociową. Rury mocuje się do niej klipsami, za pomocą tackera. Zamiast folii możemy wykorzystać maty systemowe z tworzyw sztucznych. W niektórych sytuacjach, dla podniesienia izolacji cieplnej posadzki, wskazane jest ułożenie dodatkowej warstwy styropianu.
    W następnej fazie, po sprawdzeniu szczelności instalacji, wystarczy zalać ją jastrychem. Na dużych powierzchniach warto wcześniej położyć matę zbrojeniową, poprawiającą wytrzymałość posadzki. Z kolei ściany pomieszczenia powinny zostać oddzielone od jastrychu elastyczną taśmą. Ostatnim etapem prac jest pokrycie gotowej posadzki przystosowanymi do tego materiałami. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, wykładziny, jak i panele, a nawet niektóre rodzaje parkietu. W trakcie zakupu materiału powinniśmy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do takiego systemu i posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet mimo dobrze ułożonej instalacji, temperatura w domu będzie i tak zbyt niska. Atesty muszą posiadać także kleje czy zaprawy użyte do wykonania posadzki.

Porady - Instalacja wodnego ogrzewania
podłogowego bez tajemnicUwaga na błędy!

    Gwarancję tego, że ogrzewanie podłogowe zapewni w domu optymalny komfort cieplny, mamy tylko wówczas, gdy instalacja wykonana została przez doświadczonego instalatora na podstawie opracowanego wcześniej projektu.

    Do najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji wodnego ogrzewania podłogowego zalicza się:

-zbyt duże odległości w rozmieszczeniu rur – aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny, zaleca się układanie rur w odstępach z zakresu 100–300 mm; do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe, które układa się w pętle, ślimaki bądź meandry;

-montowanie rur w miejscach trwale zabudowanych, np. szafami wnękowymi, co powoduje niepotrzebną stratę ciepła;

-brak odpowiedniej izolacji termicznej, która uniemożliwi uciekanie ciepła na zewnątrz;

-zapowietrzenie instalacji;

-błędy wykonawcze powstałe w wyniku łączenia elementów różnych firm lub stosowania tanich zamienników.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: