Elektrownia lub ciepłownia, która dostarcza Ci energię do domu, może zmodernizować lub wymienić przestarzały piec lub kotłownię

Na dodatkowy nabór w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego PL04 (2014) pn. "Oszczędzanie i promowanie odnawialnych źródeł energii" wygospodarowano 53 mln zł. Nie należy mylić go z ubiegłorocznym naborem prowadzonym także pod nazwą PL 04 (2013), ponieważ w obecnym konkursie nie finansuje się termomodernizacji budynków, o którą pyta wiele osób.

 Wnioski o dofinansowanie już teraz można składać w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a nabór potrwa do 7 kwietnia br. Tym razem nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa, lecz wielkość inwestycji, która może zostać sfinansowana do wartości nieprzekraczającej 5 mln euro.

 Konkurs skierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorstw produkujących i dostarczających energię (cieplną lub elektryczną) i ma na celu głównie modernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Wspierana jest również modernizacja procesu spalania lub zamiana nośnika energii na rzecz gazu, oleju i odnawialnych źródeł energii. Szczególnie preferowane jest odejście od węgla na rzecz biomasy.

 Narodowy Fundusz tym razem do współpracy zachęca tych przedsiębiorców, których plany inwestycyjne zmierzają w kierunku redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie minimum 100 tys. ton rocznie. W praktyce oznacza to, że największe szanse na dofinansowanie mają m.in. inwestycje związane z wymianą kotłowni węglowych na kotłownie zasilane biomasą.

 Pieniądze na nowy nabór pochodzą z oszczędności, jakie powstały w ramach dodatkowej alokacji z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014. Dzięki możliwości pozyskania bezzwrotnej formy wsparcia – dotacji, konkursy finansowane ze środków norweskich cieszą się dużą popularnością.

 W naborze do Programu "Monitoring środowiska – PL03" – wartość złożonych wniosków 10-krotnie przekroczyła dostępną alokację, w naborze do Programu "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów – PL02" – 3-krotnie, a w pierwszym konkursie do Programu PL04, gdzie przedmiotem dofinansowania była termomodernizacja i OZE – alokacja została przekroczona ponad 2-krotnie. Został on ogłoszony i zakończony w 2013 r. i adresowany był głównie do jednostek samorządu terytorialnego. Wieloletnia współpraca Polski z krajami EFTA, realizowana także przez NFOŚiGW, ma szanse na dalszą kontynuację. Pod koniec stycznia br. rozpoczęły się oficjalne rozmowy na poziomie Komisji Europejskiej i krajów EFTA nad przygotowaniem kolejnej perspektywy finansowej 2015–2020.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: