Ogrzewanie domu jednorodzinnego biopaliwem

Ile biomasy jest zużywanej w Polsce?

 Obecnie w Polsce zużywamy około 140 PJ energii biomasy do ogrzewania domów jednorodzinnych, przyjmując średnią wartość sprawności kotła (60 proc.) do ogrzania domów oraz produkcji c.w.u. (ciepła woda użytkowa) wykorzystujemy 84 PJ (140 x 0,6 = 84 PJ). Dana ilość wystarcza do ogrzania 1 mln domów jednorodzinnych o powierzchni 150 m2. Modernizacja i zwiększanie sprawności kotłów pozwala na możliwość ogrzania jeszcze większej liczby domów. Polska podąża za przykładem krajów skandynawskich i Europy Zachodniej, gdzie biopaliwo jest niezwykłe popularną metodą grzewczą.

Instalacje na pellet alternatywą dla kotłów olejowych i węglowych

 Możliwość wyboru danego paliwa zależy także od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz dostępu do sieci gazowej lub jej braku. Decydując się na ogrzewanie domu paliwem stałym, warto upewnić się, czy plan nie obejmuje ograniczeń stosowania kotłów na tę formę grzewczą. Inwestor rozważający wybór pelletu musi dodatkowo zadbać o miejsce do jego magazynowania. Odpowiednim miejscem są garaże, piwnice lub przybudówki, które uchronią pellet przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, mogąc jednocześnie spełniać rolę małej kotłowni. Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest komfort stosowania danego paliwa. W przypadku stosowania gazu ziemnego czy ogrzewania elektrycznego użytkownik nie jest zaabsorbowany kontrolą instalacji, w przypadku pelletu, w zależności od instalacji, jednorazowe zasypanie zbiornika wystarcza na około 3–7 dni. Dodatkowo niska zawartość popiołu w pellecie sprawia, że wybieranie popielnika w sezonie grzewczym odbywa się raz na miesiąc. Istnieje wiele typów kotłów na pellet drzewny, dlatego przed zakupem należy dostosować konstrukcję, rodzaj opału oraz moc grzewczą do specyfiki budynku. Powyżej opisana jest skrócona charakterystyka segmentów użytkowników kotłów.

Energia odnawialna - Ogrzewanie
domu jednorodzinnego
biopaliwem

 Kotły na paliwo stałe wymagają ponadto wydzielonej kotłowni, wentylacji grawitacyjnej i komina, który jest wyprowadzony ponad dach. Przepisy nie określają, jak duże powinno być to pomieszczenie, jest mowa o tym, że dostęp do wyczystek kotła i komina powinien być wygodny, a odstęp między ścianą i przodem kotła to minimum 1 m. Dodatkowo należy wygospodarować miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej, ponieważ wszystkie kotły na paliwo stałe są jednofunkcyjne, co oznacza, że wymagają zasobnika.

Dopłaty do domów energooszczędnych

 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził w 2012 roku nowy program dla osób fizycznych chcących wybudować dom o wysokich wskaźnikach energetycznych. Na tej podstawie można ubiegać się o dopłatę do kredytu hipotecznego. Wstępnie zaproponowano dopłatę w wysokości 30 tys. zł brutto przy zapotrzebowaniu na energię od 16 do 30 kWh/m2/rok, a przy zapotrzebowaniu do 15 kWh/m2/rok – 50 tys. zł brutto.

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: