RENEXPO Poland 2013

Nasza gospodarka jest wciąż zbyt energochłonna, musimy więc szukać dywersyfikacji źródeł energii. Nie ma dzisiaj innego kierunku niż odnawialne źródła energii. To wielkie wyzwanie i obowiązek dla Polski, które może być równocześnie kołem zamachowym polskiej ekonomii i polityki kierowanej do mieszkańców miast i wsi. Jako przedstawiciel województwa mogę zapewnić, że wytwarzanie zielonej energii to dla nas bardzo ważny obszar, na którym będziemy koncentrować nasze wsparcie finansowe w przyszłości – mówił podczas Ceremonii Otwarcia RENEXPO® Poland 2013 Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Temat finansowania instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych był wielokrotnie poruszany podczas wszystkich wydarzeń towarzyszących RENEXPO® Poland. O możliwościach uzyskania dotacji, pożyczek i kredytów mogli dowiedzieć się uczestnicy Trzeciej Konferencji: Fotowoltaika w Polsce, a także osoby obecne na Trzeciej Konferencji Energii Wodnej w Polsce, Drugim Forum Biogazu, Forum Biomasy ,Forum Pomp Ciepła, na konferencji na temat praktycznych aspektów inwestycji w zieloną energię oraz na konferencji na temat inteligentnej energetyki.

Aktualności - RENEXPO Poland 2013

Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyła się trzecia edycja Dnia Samorządowca w ramach RENEXPO® Poland, podczas tego wydarzenia samorządowcy z wielu zakątków Polski mogli zaczerpnąć najnowszych informacji z branży OZE. Bardzo ważnym wydarzeniem w ramach targów był także II Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. W imprezie wzięło udział ponad 350 osób z całej Polski. Zgodnie z mottem II Kongresu PORT PC: "Czas na aktywne wsparcie pomp ciepła!" najważniejszymi tematami były nowe inicjatywy stowarzyszenia związane z ustanawianiem branżowych standardów technicznych. Ważnymi wystąpieniami były chociażby przemowa Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzaty Skuchy i zapowiedź dofinansowania pomp ciepła w ramach nowego programu dofinansowania PROSUMENT od początku 2014 r. Bardzo interesujące dla słuchaczy okazało się m.in. wystąpienie Pani Krystyny Dawson z BSRIA dotyczące przyszłości technologii grzewczych w Europie oraz wygłoszony przez pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE referat na temat znaczenia pomp ciepła w rozwoju technologii smart grid.

W tym roku Zarząd PORT PC wyróżnił statuetkami dwie osoby: pana Marka Miarę z Instytutu Fraunhofera ISE z Freiburga za bardzo duże zaangażowanie i wkład w rozwój branży pomp ciepła w Polsce oraz pana Grzegorza Wiśniewskiego z Instytutu Energii Odnawialnej za duży wkład w rozwój sektora OZE w Polsce. Nagrodę za najciekawszą prezentację o najlepszych praktykach zastosowania pomp ciepła – przeprowadzoną w ramach Forum Pomp Ciepła Renexpo 2013 – otrzymał pan Erwin Szczurek z firmy Daikin. Z kolei nagroda za najlepszą pracę inżynierską dotyczącą pomp ciepła przypadła panu Jakubowi Pichetcie, studentowi Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej – nagrodę wręczył dr inż. Marian Rubik – przewodniczący Rady Programowo-Naukowej PORT PC.

Dużą popularnością cieszyła się także druga konferencja na temat biopaliw w ramach RENEXPO® Poland. Krajowej Izbie Biopaliw przy współpracy z organizatorem targów udało się zgromadzić najważniejsze osoby z branży biopaliwowej w Polsce.

Łącznie w wydarzeniach branżowych towarzyszach targom wzięło udział ponad 1000 przedstawicieli poszczególnych sektorów OZE, inwestorów, dziennikarzy, ekspertów i pracowników administracji.

Podczas tegorocznej edycji targów odnotowano rekordowe uczestnictwo firm w giełdzie kooperacyjnej RENEXPO® Poland. W sumie odbyło się około 100 spotkań. To ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Aktualności - RENEXPO Poland 2013

Zawieraniu kontaktów biznesowych sprzyjało także spotkanie pod nazwą Kolacja Profesjonalistów OZE, które w uroczysty sposób podsumowało pierwszy dzień targów. Podczas kolacji, po raz drugi w historii RENEXPO® Poland przyznano "Puchary RENERGY AWARD" dla wybitnej osobowości branży oraz innowacyjnej technologii na targach. Zdobywcą nagrody w pierwszej kategorii został Paweł Lachman, od 2011 Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, jeden z najlepszych specjalistów branży grzewczej, o rzetelnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Przez lata pasjonat nowych technologii i propagator techniki kondensacyjnej jako optymalnego rozwiązania ogrzewania gazowego. Człowiek o szerokim spojrzeniu na małą energetykę i aspekty ekologiczne. Autor i współautor wielu nowych inicjatyw podejmowanych i wdrażanych przez PORT PC, jak: opracowanie wytycznych PORT PC obejmujących projektowanie i wykonywane dolnych źródeł pomp ciepła, materiału o europejskich dobrych praktykach na rzecz rozwoju pomp ciepła, wyłączność na przetłumaczenie niemieckich wytycznych VDI i wiele innych. Człowiek, który o pompach ciepła wie wszystko i m.in. któremu ta branża zawdzięcza szybki rozwój i wsparcie ze strony administracji rządowej. Paweł Lachman jest autorem wielu publikacji merytorycznych zarówno z ogrzewania tradycyjnego (kotły i kotłownie), systemów c.o., a ostatnio OZE.

Puchar RENEXPO® Poland w kategorii nowatorskiego produktu zdobyły zaś równolegle dwie firmy. Jury doceniło fafalownik fotowoltaiczny Sunny Boy Smart Energy produkowany przez SMA Central & Eastern Europe oraz wysokowydajne pompy ciepła typu solanka – woda spółki Glen Dimplex. Założona w 1973 rokuGrupa Glen Dimplex jest największym na świecie producentem elektrycznych urządzeń grzewczych i jednym z czołowych specjalistów w dziedzinie pomp ciepła. Marka Dimplex posiada ponad 30-letnie doświadczenie w rozwoju innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska systemów pomp ciepła wykorzystujących wodę gruntową, glebę i powietrze zewnętrzne jako źródło energii cieplnej. Międzynarodowy certyfikat jakości dla pomp ciepła DACH/EHPS to gwarancja najwyższej jakości i niezawodności we wszystkich obszarach stosowania. System zarządzania jakością wg normy DIN EN ISO 9001 zapewnia ponadto niezmiennie wysoką jakość produktów Dimplex.

SMA jako lider rynku globalnego opracowuje, produkuje i sprzedaje przetwornice słoneczne oraz systemy monitorowania do systemów fotowoltaicznych. Jako najważniejszy element technologiczny i serce każdej elektrowni słonecznej przetwornice słoneczne SMA solar przekształcają prąd stały generowany przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny zgodny z siecią przesyłową. Ponadto jako inteligentne układy zarządzające systemami odpowiadają również za monitorowanie wydajności i zarządzanie siecią. Oprócz wysokiej wydajności falowniki SMA charakteryzują się długą żywotnością i atrakcyjną ceną szczegółową.

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że zainteresowanie OZE w Polsce jest ogromne. Aby zapewnić wystawcom, ekspertom, przedstawicielom mediów i zwiedzającym jeszcze szersze możliwości odkrywania specyfiki branży, a także poznania nowości technologicznych, przyszłoroczne targi potrwają aż 3 dni, a nie jak dotychczas – 2. Już dziś serdecznie zapraszam na RENEXPO® Poland 2014, które odbywać się będzie od 23 do 25 września w Warszawie – powiedziała Małgorzata Bartkowski, Project Manager RENEXPO® Poland. Kolejne targi firmy REECO w Polsce odbędą się we Wrocławiu, będzie to pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg (4-6.03.2013)

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: