Rozświetlić zimę

Dni mamy krótkie i mało naturalnego światła. Aby nie popaść w pesymizm i zimową depresję, a przede wszystkim móc normalnie funkcjonować, korzystamy z oświetlenia. Jak oświetlić dom funkcjonalnie, oszczędnie, a jednocześnie stworzyć w nim niepowtarzalną, przyjazną atmosferę?
Œwiat³o - Rozświetlić zimę
W polskich domach powszechne jest stosowanie do oświetlenia mieszkań niewielu źródeł światła. Kiedy rozejrzymy się po mieszkaniu, łatwo zauważymy, że znaczna część pomieszczeń jest oświetlona słabo lub przypadkowo. Tymczasem każdy fragment wnętrza potrzebuje starannie przemyślanego oświetlenia. W doborze odpowiedniego oświetlenia musimy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników: jego funkcjonalność, spójny z wystrojem wnętrza styl opraw, a także ilość generowanego światła.

Gra światłem

Odpowiednim oświetleniem można wyeksponować zalety wnętrza. Światło umożliwia nam pracę, gdy za oknami robi się ciemno. Dobrze dobrane sprawia, że mieszkanie nabiera niepowtarzalnego klimatu i jest spójne stylistycznie.
Œwiat³o - Rozświetlić zimę
Oświetlenie można podzielić na trzy podstawowe rodzaje, z których każdy pełni inną funkcję. Najczęściej wykorzystywane w naszych domach jest oświetlenie ogólne, które równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie i zapewnia użytkownikom odpowiednią widoczność. Uzyskamy je dzięki stojącym i wiszącym lampom, dającym światło rozproszone bądź odbijające się od sufitu i ścian.
Œwiat³o - Rozświetlić zimę
W miejscach przeznaczonych do pracy umieszczamy oświetlenie kierunkowe. Są to lampy, które generują mocny, ale nieoślepiający strumień światła i umożliwiają zwrócenie go w odpowiednie miejsce (np. lampki ustawiane na biurku, listwy usytuowane w łazience nad lustrem, czy nad blatem kuchennym).
Trzeci rodzaj oświetlenia, określanego jako akcentujące, ma na celu wyeksponowanie elementów wnętrza takich, jak kolumny czy obrazy. Wykorzystajmy tutaj np. kinkiety, lampy stojące oraz inne rodzaje oświetlenia punktowego dającego wyrazisty snop światła.

- Kiedy podejmiemy decyzję o zmianie oświetlenia, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Istotne jest, by źródła światła, na które się zdecydujemy, były ze sobą spójne stylistycznie oraz współgrały ze stylem wnętrza. Warto czasami pozwolić sobie również na świetlne eksperymenty i zakup fantazyjnych czy też nietypowych lamp. Taki dodatek, szczególnie w czasie pochmurnej jesieni i zimy, pozwoli na ożywienie mieszkania. Ponadto pamiętajmy, aby w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy zapewnić sobie światło o barwie zbliżonej do naturalnego, dziennego. Natomiast miejsca wypoczynku rozjaśnijmy ciepłym, relaksującym światłem w łagodnych barwach – komentuje Krystyna Dąbrowska-Rybak z firmy Praktiker.

Œwiat³o - Rozświetlić zimę
W jakim stylu?
Ogromny wybór oświetlenia proponowanego w sklepach powoduje, że klienci czują się zagubieni i nie wiedzą, co wybrać. Jakie style są modne, jakie żyrandole, kinkiety czy lampy stojące będą pasować do naszego wnętrza?

Klasycznie - Lampy klasyczne są zawsze modne i niemal uniwersalne – nadają pomieszczeniu elegancki charakter. Sklepy oferują przede wszystkim wzory ze szklanymi kloszami o kształtach zbliżonych do kielichów kwiatów. Dominują odcienie bieli, ecru, kości słoniowej oraz kremowy. Obudowy lamp znajdziemy przede wszystkim w kolorach: miedzi, mosiądzu, starego złota i patyny.

Œwiat³o - Rozświetlić zimę
Biżuteryjne kryształki - Ponownie do mody wróciły żyrandole z kryształów lub szklanych kamyków. W ofercie sklepów znajdują się klasyczne żyrandole świecznikowe oraz lampy wiszące, pasujące do stylowych wnętrz z ciężkimi meblami. Dostępne są również plafony, które doskonale prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.

Mozaiki i witraże Tiffany’ego - Niepowtarzalny klimat tworzą lampy Tiffany, których opalizujące, wielobarwne klosze nadają wnętrzom ciepły, przyjazny nastrój. Lampy te wyglądają bardzo dobrze w pomieszczeniach ze ścianami w wyrazistych, nasyconych kolorach, w których stwarzają atmosferę tajemniczości.

Œwiat³o - Rozświetlić zimę
Z nutą Orientu… - Niewyczerpanym źródłem inspiracji są dla stylistów kraje i kultura Dalekiego Wschodu. Wpływy orientu widać w bardzo ciekawej kolekcji oświetlenia, w której zostało wykorzystane egzotyczne drewno wenge. Seria lamp Olivia Wenge doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, nadając im niepowtarzalny ciepły klimat. Tego rodzaju oświetlenie pasuje także do pomieszczeń urządzonych w stylu etnicznym.

Œwiat³o - Rozświetlić zimę
Nowoczesne - Na rynku mamy bardzo szeroki wybór oświetlenia nowoczesnego, z obudowami w kolorach chromu i satyny. Styliści proponują lampy o geometrycznych kształtach, które doskonale wyglądają w postindustrialnych wnętrzach. Oryginalnością i elegancją wyróżniają się np. seria lamp Sople, a także lampa wisząca Emporio.



Oszczędnie
Œwiat³o - Rozświetlić zimę
Wybierając oświetlenie, warto pamiętać o możliwości dokupienia do niego energooszczędnych świetlówek kompaktowych oraz żarówek halogenowych. Świetlówki zużywają nawet do 80% mniej energii elektrycznej, niż zwykłe żarówki. Mogą działać do 10 lat. Żarówki halogenowe pozwalają na 30% oszczędność energii, a ich żywotność jest zdecydowania dłuższa od tradycyjnych. Istotną cechą nowoczesnych źródeł światła jest również technologia zapewniająca natychmiastowy zapłon światła po włączeniu. Dzięki temu żarówka bardzo szybko rozbłyskuje pełną mocą.


Fot. Praktiker


INSTALACJE 1/2008
 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: