Komfortowo, wygodnie i oszczędnie

W dzisiejszych czasach oszczędność i ekologia to już nie tylko moda, ale także wymóg stawiany przez Unię Europejską oraz inne organizacje dbające o ochronę naszej planety. Poza oszczędzaniem wody coraz częściej myślimy o oszczędzaniu energii.

Œwiat³o - 
Komfortowo, wygodnie i oszczędnie
Używanie energooszczędnych żarówek to nie jedyny sposób na ekonomiczne wykorzystywanie energii elektrycznej. Spore oszczędności zapewni również optymalizacja czasu użytkowania oświetlenia dzięki zastosowaniu techniki czujników ruchu. To doskonałe rozwiązanie sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, biura, czy hotele, gdzie trudno jest kontrolować, dyscyplinować i edukować w kwestii ekologii odwiedzających interesantów czy gości.
Zasadą powinno być włączanie oświetlenia tylko w czasie, gdy jest to niezbędne. Oświetlanie pomieszczeń, które aktualnie nie są użytkowane, to marnowanie energii i pieniędzy. W każdym budynku jest szereg pomieszczeń użytkowanych często, ale krótkotrwale, w których światło się włącza, a później zapomina wyłączyć (np. klatki schodowe, korytarze, piwnice, strychy, toalety). Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie czujników ruchu, które zapewniają oświetlenie we właściwym czasie. Światło zapala się automatycznie, gdy tylko poruszająca osoba znajdzie się w pobliżu czujnika, oraz gaśnie, gdy opuści ona obszar jego widzenia.
Światło świeci się tylko wtedy, gdy jest to konieczne – nie ma sensu oświetlać całej klatki schodowej w wielopiętrowym budynku, jeśli tylko jeden mieszkaniec np. piątego piętra potrzebuje światła na korytarzu, aby bezpiecznie dotrzeć do windy.
Dzięki czujnikom ruchu można obniżyć koszty energii elektrycznej, w porównaniu z instalacją opartą na tradycyjnym oświetleniu, nawet do 90%, a także zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Automatyczne oświetlenie ułatwia poruszanie się w nocy po korytarzach, klatkach schodowych, w garażach, piwnicach, jak również wokół budynków, jednocześnie stanowiąc utrudnienie dla osób niepowołanych, które zazwyczaj działają po zmroku. Technika czujników pozwala czuć się pewniej i bezpieczniej. Wysoce czułe detektory rejestrują każdy ruch w obszarze wykrywania i w razie potrzeby włączają światło.
Œwiat³o - 
Komfortowo, wygodnie i oszczędnie
Czujniki ruchu w technologii podczerwieni mają zastosowanie uniwersalne, tzn. zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Sprawdzają się one praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. Są odporne na wilgoć, duże różnice temperatur oraz promienie ultrafioletowe. W bardzo bogatej ofercie znajdują się czujniki naścienne, sufitowe, pod- i natynkowe o kącie wykrywania od 120 do 360 stopni oraz zasięgu do max 20m. Oferowana jest także bardzo bogata, jednocześnie różnorodna oferta lamp z czujnikami ruchu na podczerwień: kinkietowe o prostych, klasycznych wzorach, tradycyjne, stylowe, numeryczne, udaroodporne przeznaczone specjalnie do miejsc o wzmożonym ryzyku wandalizmu, wyposażone w klosz udaroodporny, halogenowe, ogrodowe. Lampy wyposażone w czujniki ruchu o kącie wykrywania 130-360 stopni, zasięgu 2-20m, klosze z dmuchanego szkła lub udarodporne z polietylenu, oświetlają posesję, wejście do domu, podświetlają numer domu, pomagają nadzorować szczególnie niebezpieczne miejsca. Bogaty wachlarz zastosowanych we wszystkich lampach funkcjonalności, m.in. łagodne włączanie światła, regulacja jasności, nastawianie czułości zmierzchowej oraz funkcja światła stałego, zapewniają komfort użytkowania oraz dużą oszczędność energii elektrycznej.
Œwiat³o - 
Komfortowo, wygodnie i oszczędnie
W pomieszczeniach wewnętrznych najlepiej sprawdza się technologia czujników ruchu wysokiej częstotliwości. W przeciwieństwie do czujników w technologii podczerwieni, działają one znacznie precyzyjniej i szybciej reagując bezpośrednio na ruch, bez żadnego opóźnienia. W ofercie znajdują się czujniki naścienne, sufitowe, pod- i natynkowe o kącie wykrywania 360 stopni oraz o średnicy zasięgu do max 8m.
Z uwagi na to, że zarówno szkło, jak i cienkie ściany nie są przeszkodą dla fal wysokiej częstotliwości, czujniki te mogą być umieszczane wewnątrz lamp, co uczyni je niewidocznymi od zewnątrz. Dzięki temu żadne elementy czujników nie zakłócają atrakcyjnego wyglądu lamp, tym samym nie prowokują do kradzieży czy wandalizmu. W ofercie lamp wewnętrznych z czujnikiem wysokiej częstotliwości znajdują się: plafony, lampy kinkietowe, lampy stojące. Lampy te ujmują prostą formą oraz wysokiej klasy materiałami, z których są wykonane. Za eleganckimi dmuchanymi szklanymi kloszami kryje się najnowsza technologia czujników wysokiej częstotliwości (radarowych), które reagują bezpośrednio na ruch.
Unowocześniając oświetlenie, nie trzeba wcale rezygnować z ulubionych lamp lub instalacji oświetleniowych, które już posiadamy – można je doposażyć w czujniki ruchu, które zapewnią komfort na najwyższym poziomie. Świetnym rozwiązaniem jest również żarówka energooszczędna z czujnikiem zmierzchowym Sensor Light, którą wystarczy po prostu wkręcić do posiadanej lampy, a zintegrowany czujnik zmierzchowy, mierząc jasność otoczenia, będzie włączał oświetlenie o zmierzchu i wyłączał o świcie.
Oświetlenie automatyczne to oszczędność energii elektrycznej, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników. Różnorodność asortymentu zarówno pod kątem funkcjonalności oraz oferowanych wzorów daje możliwość zaspokojenia wymagań nawet najbardziej wyrafinowany gustów.

Fot. Steinel, Lange Łukaszuk


INSTALACJE 1/2008
 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: