Komfortowa łazienka dla seniora

Wielu seniorów pragnie jak najdłużej prowadzić samodzielne życie we własnym domu. Często wymaga to odpowiedniego przystosowania pomieszczeń, ze szczególnym naciskiem na łazienkę bez barier. Dostawcy rozwiązań sanitarnych wychodzą naprzeciw tym potrzebom, oferując nowoczesne produkty, pozwalające zaprojektować funkcjonalną i komfortową łazienkę dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Ze względu na procesy demograficzne, liczba ludzi starszych i wymagających opieki cały czas rośnie. Według prognoz GUS w 2050 roku osoby w wieku powyżej 60 lat będą stanowiły około 40% ogółu ludności Polski. Stawia to przed społeczeństwem liczne wyzwania, związane z zapewnieniem seniorom jak najlepszych warunków życia. Jedną z kluczowych kwestii może być przemyślana modernizacja domowej łazienki. Typowe zmiany dotyczą przede wszystkim odpowiednich rozwiązań sanitarnych, na przykład montażu prysznica z odpływem na poziomie posadzki czy dostosowania wysokości zawieszenia miski ustępowej i umywalki. W niektórych przypadkach pomaga to uniknąć konieczności przeprowadzki do domu opieki lub znacznie ją opóźnić. 

Porady - Komfortowa łazienka dla seniora

Wygodna i bezpieczna strefa prysznica 

Jeśli tylko jest to możliwe, przy projektowaniu łazienki dla seniora należy postawić na prysznic z odpływem liniowym zamiast tradycyjny brodzik. W ten sposób od razu usuwamy barierę w postaci niewygodnego progu, poprawiając komfort i bezpieczeństwo. Powinniśmy przy tym pamiętać o zapewnieniu wystarczającej przestrzeni dla wózka inwalidzkiego i ewentualnego opiekuna pomagającego podczas kąpieli. Odpływy liniowe Advantix Vario można zainstalować bezpośrednio przy ścianie lub w samej ścianie, co pozwala na swobodne wykorzystywanie całej strefy prysznica. Ponadto model ten przekonuje minimalistycznym designem, a ruszt o szerokości zaledwie czterech milimetrów umożliwia harmonijną integrację z płytkami podłogowymi. W przypadku wersji ściennej Advantix Vario głębokość montażowa wynosi jedynie 25 milimetrów. 

W razie potrzeby strefę prysznica możemy oddzielić od reszty pomieszczenia zasłoną. Zapewnia to praktyczną ochronę przed rozpryskiwaniem wody, a jednocześnie nie utrudnia w żaden sposób dostępu do prysznica. 

Wygodnym rozwiązaniem jest przymocowane do ściany składane siedzisko oraz dodatkowa ławka, która może być używana również jako miejsce do przechowywania akcesoriów. 

Indywidualny projekt z systemem podtynkowym Prevista

Nowoczesne systemy podtynkowe ułatwiają funkcjonalną aranżację wnętrza łazienki oraz przystosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkowników. Stelaż do WC z serii Prevista Dry pozwala na prostą regulację wysokości zawieszenia miski ustępowej podczas montażu w zakresie od 41 do 47 cm. Warto pamiętać, że seniorom zdecydowanie wygodniej korzysta się z toalety umieszczonej wyżej. 

Dużym ułatwieniem dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową są uchwyty na zawiasach po obu stronach WC. Powinny one być bezpiecznie przymocowane, najlepiej do drewnianych paneli zamontowanych za płytkami ściennymi. Dlatego szeroka oferta stelaży Viega Prevista Dry obejmuje również specjalny model z zintegrowanymi drewnianymi elementami do instalacji uchwytów dla niepełnosprawnych. 

Na rynku dostępne są także przyciski uruchamiające do WC, wyposażone w rozwiązania zapewniające większy komfort starszym użytkownikom. Model Visign for More 200 do zdalnego spłukiwania firmy Viega przekonuje unikalnym designem, małymi wymiarami i wysoką jakością wykonania. Aby zagwarantować maksymalną wygodę, instalujemy go na przykład na ścianie obok WC. Dla uzyskania najlepszego efektu można zastosować w łazience również klasyczny przycisk Visign for More 200 (widoczny na zdjęciu), za którym znajduje się otwór rewizyjny do spłuczki. Istnieje też możliwość zastosowania przycisków sterowanych sygnałem radiowym, montowanych bezpośrednio na uchwytach dla niepełnosprawnych. 

Porady - Komfortowa łazienka dla seniora

Łatwy dostęp do umywalki

Swobodne korzystanie z umywalki to jeden z kluczowych warunków, umożliwiających osobie starszej samodzielne funkcjonowanie we własnym domu. Wysokość umywalki montowanej na stelażu Prevista Dry regulujemy w kilku prostych krokach. Firma Viega opracowała w tym celu specjalne zaciski z szybką blokadą, które pozwalają na precyzyjne ustawienie przyłącza wody i odpływu. Dzięki temu możemy łatwo dopasować odpowiednią wysokość umywalki dla osoby poruszającej się na wózku. W połączeniu z uchylnym lustrem, baterią z wydłużonym uchwytem i praktyczną szyną na akcesoria, takie jak mydło czy ręcznik, zapewnia to komfortowe warunki do samodzielnego utrzymywania higieny osobistej. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: