Skuteczna ochrona systemów wodno-kanalizacyjnych przed zamarzaniem

W Polsce, w zależności od obszaru, strefy przemarzania sięgają do głębokości od 0,8 do 1,4 metra. Stąd ochrona infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej przed zamarzaniem dotyczy zarówno instalacji pod ziemią, powyżej poziomu zamarzania, jak i na zewnątrz, na przykład w przypadku przepraw mostowych. Jak odpowiednio zabezpieczyć tego typu instalacje?

Aby w okresie zimowym utrzymać infrastrukturę w pełnej sprawności, konieczna jest skuteczna ochrona rurociągów wodociągowych i kanalizacyjnych przed zamarzaniem. Dotyczy to różnych mediów, takich jak instalacja wody pitnej – o średnicy rur równej lub większej niż 32 mm – czy instalacji ściekowej, w przypadku której stosowane są rury PVC o średnicy od 150 mm. 

Instalacja zewnętrzna

W przypadku instalacji zewnętrznych, gdzie rurociągi są narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne, niezbędne są rozwiązania izolacyjne gwarantujące nieprzerwaną funkcjonalność systemów wodociągowych. Przykładem są kompleksowe systemy Thermaflex, które są dostosowane do różnych warunków zewnętrznych. Zapewniają one nie tylko optymalną izolację termiczną, ale także trwałość i niezawodność instalacji. 

W przypadku rurociągów powietrznych, zainstalowanych pod mostem, kluczowe jest zastosowanie materiału termoizolacyjnego wysokiej jakości – takiego jak Therma- Smart PRO wykonanego z pianki poliolefinowej. Rozwiązanie to nie tylko doskonale izoluje przed zimnem, ale także charakteryzuje się odpornością na warunki zewnętrzne. Przy doborze odpowiedniego rozwiązania uwzględnijmy parametry takie jak współczynnik przenikania ciepła, materiał rury, temperatura otoczenia czy medium – dzięki temu zapewnimy optymalną efektywność systemu. Warto również zastosować dodatkową warstwę ochronną, taką jak powłoka aluminiowa 7506- 600030-001 lub 7506-100050-001, która zabezpiecza przed promieniowaniem UV oraz wydłuża trwałość systemu w warunkach zewnętrznych. W sytuacji wymagającej dodatkowej ochrony przed zamarzaniem skuteczne wsparcie stanowi kabel grzejny ThermaLint. Jest to w pełni automatyczne rozwiązanie wyposażone w wbudowany termostat, dostępne w zestawach o długości od 1 do 61 metrów. Wbudowany termostat włącza się samoczynnie, gdy temperatura spadnie do +3oC, a kabel rozpoczyna ogrzewanie instalacji. 

Rurociągi podziemne

Ochrona rurociągów podziemnych przed zamarzaniem wpływa na funkcjonalność infrastruktury wodociągowej. Stąd kluczowym elementem jest właściwy dobór materiałów termoizolacyjnych. 

– Proponujemy zastosowanie rozwiązań izolacyjnych ThermaSmart®PRO wykonanych z pianki poliolefinowej, która ma unikalne cechy wśród materiałów izolacyjnych, szczególnie wysoką trwałość, bardzo niską nasiąkliwość przy wyjątkowym dla tego typu materiałów współczynniku przenikania ciepła ƛ – mówi Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży, jeden z inżynierów w Thermaflex 

W warunkach podziemnych, gdzie temperatura gleby i brak przepływu mogą wpływać na procesy zamarzania, ważne jest zastosowanie dodatkowych zewnętrznych warstw ochronnych. Wydłużają one żywotność i zapobiegają uszkodzeniom materiału izolacyjnego. Zaleca się więc umieszczenie całego zespołu rurowego w rurze osłonowej (np. PE, GRP, PVC, stalowej) albo dodanie warstwy bitumicznej lub innej wytrzymałej powłoki ochronnej. Thermaflex oferuje aluminiowe powłoki 7506-600030-001 lub 7506-100050-001, które wydłużają żywotność i zabezpieczają przed uszkodzeniami. Alternatywnie, dla sytuacji, w których rurociągi nie są używane przez dłuższy czas lub nie można zastosować większej grubości izolacji, rozwiązanie stanowi także kabel grzejny ThermaLint z wbudowanym termostatem. 

Przy zagłębieniach poniżej 1,5 m należy zwrócić się do doradców handlowych z Thermaflex. Z racji głębokości i cech materiału, przydatne są wówczas dokładniejsze obliczenia grubości izolacji, szczególnie wobec posadowienia w gruncie. Zawsze należy pamiętać o tym, aby zagęszczanie materiału obsypki w strefie wokół rury prowadzić ręcznie, stosując drobnoziarnisty piasek, np. 0,3 mm. Pozwoli to zachować optymalne parametry materiału izolacyjnego i żywotność całego układu przy założonych wartościach obliczeniowych. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: