Wentylacja mechaniczna w budynkach – kluczowe aspekty i niezbędne elementy

Wentylacja stanowi jeden z fundamentalnych elementów, zapewniających odpowiednią jakość powietrza w budynkach. Nie tylko wpływa na komfort mieszkańców, ale także ma znaczący wpływ na zdrowie oraz efektywność pracy w pomieszczeniach. Dlatego ważne jest, aby system wentylacji był prawidłowo zaprojektowany i wykonany.

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja mechaniczna w budynkach
– kluczowe aspekty i niezbędne elementyDlaczego wentylacja jest istotna?

Wentylacja to proces wymiany powietrza wewnątrz budynku, polegający na usuwaniu zanieczyszczeń, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów i jednocześnie dostarczaniu świeżego powietrza. 

Główne korzyści wynikające z prawidłowo działającego systemu wentylacji to: 

- Poprawa jakości powietrza – wentylacja usuwa zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki roślin, dym papierosowy i inne niepożądane substancje, co sprzyja zdrowemu oddychaniu.
- Zdrowie mieszkańców – odpowiednia wentylacja pomaga unikać problemów zdrowotnych takich jak alergie, problemy z górnymi drogami oddechowymi czy bóle głowy.
- Komfort termiczny – odpowiednia wentylacja zapewnia optymalne warunki cieplne, eliminując uczucie gorąca i zimna, dzięki czemu domownicy mogą osiągnąć optymalne samopoczucie.
- Oszczędność energii – nowoczesne systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła pozwalają obniżyć ilość energii potrzebnej na ogrzanie lub schłodzenie budynku.

Elementy wentylacji

1. Kanały wentylacyjne – to nieodłączny element każdej instalacji wentylacyjnej, spełniający kluczową funkcję w efektywnej dystrybucji powietrza w budynkach. Wybór odpowiednich kanałów ma istotne znaczenie dla optymalnej pracy systemu wentylacji. Odpowiednio dobrana średnica kanału wentylacyjnego może skutecznie zminimalizować straty ciśnień, zapewnić właściwą prędkość przemieszczającego się powietrza, oraz redukować hałas. Wybór konkretnych rozwiązań zależy od typu instalacji, kubatury pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Parametry kanałów powinny być określone na etapie projektowania, uwzględniając obowiązujące normy i przepisy. Normy te określają, ile powietrza należy odprowadzić z danego pomieszczenia w określonym czasie. Szczególnie istotne jest to w przypadku pomieszczeń o wysokim poziomie wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki. 

Wybór odpowiednich kanałów wentylacyjnych wiąże się z kilkoma kluczowymi czynnikami, takimi jak:

1. Średnica – to podstawowy parametr, który wpływa na wydajność kanału wentylacyjnego. Stosowanie zbyt wąskich kanałów zwiększa prędkość przepływającego powietrza, co może prowadzić do zwiększenia hałasu i obniżenia wydajności systemu. 

2. Kształt – kanały wentylacyjne występują w różnych kształtach: okrągłym, prostokątnym i owalnym. Wybór zależy od preferencji i dostępnej przestrzeni. Kanały okrągłe są łatwe w montażu, ale zajmują nieco więcej miejsca niż kanały prostokątne. Te z kolei wymagają bardziej skomplikowanych prac instalacyjnych, ale lepiej wykorzystują dostępną przestrzeń. Natomiast kanały owalne stanowią kompromis między tymi dwoma kształtami. 

3. Materiał – kanały wentylacyjne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal ocynkowana lub kwasoodporna, aluminium, miedź czy np. PVC. Ważne jest, aby wybierać materiały zgodnie z przepisami. W budynkach najczęściej używa się rur stalowych spiralnie zwijanych, które łączą wydajność z atrakcyjnymi cenami. 

4. Izolacja – w niektórych przypadkach rury wentylacyjne powinny być zabezpieczone izolacją, zwłaszcza gdy przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia. Ocieplenie rur nie tylko redukuje straty ciepła, ale także zapobiega kondensacji pary wodnej. Istnieją kanały, które są już zaizolowane fabrycznie, np. preizolowane wełną lub w całości wykonane z EPP (spieniony polipropylen), a także kanały nieizolowane, które trzeba izolować na etapie instalacji, stosując materiały takie jak wełna skalna, szklana lub kauczuk syntetyczny. 

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja mechaniczna w budynkach
– kluczowe aspekty i niezbędne elementy2. Czerpnie i wyrzutnie powietrza – to przez te elementy instalacji następuje pobór świeżego powietrza i usuwanie zużytego. Mogą być ścienne lub dachowe, w zależności od miejsca montażu. Istnieją różne typy czerpni i wyrzutni, takie jak okrągłe czy prostokątne. 

3. Filtry powietrza – odgrywają bardzo ważną rolę w procesie wymiany powietrza, ponieważ służą do zatrzymywania zanieczyszczeń takich jak kurz, pyłki czy pyły zawieszone. Filtry powinny być regularnie wymieniane, aby zachować skuteczność systemu. Istnieją filtry o różnej klasie filtracji, od podstawowych filtrów zatrzymujących grubsze frakcje zanieczyszczeń po filtry antysmogowe – takie jak MOCarz-CA, które potrafią wyłapać nawet najdrobniejsze pyły zawieszone oraz skutecznie redukować nieprzyjemne zapachy. 

4. Wentylatory – są odpowiedzialne za wymuszenie przepływu powietrza w systemie wentylacji. Ich wybór zależy od wielkości budynku i ilości wymienianego powietrza. Istnieją różne rodzaje wentylatorów, takie jak osiowe i kanałowe, które można dostosować do konkretnych projektów. 

5. Systemy odzysku ciepła – w nowoczesnych budynkach można zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, którego sercem jest centrala rekuperacyjna z wymiennikiem ciepła. Ciepłe powietrze usuwane z wewnątrz budynku przechodzi przez wymiennik, gdzie przeciwprądowo mija się z chłodniejszym świeżym powietrzem nawiewanym z zewnątrz, przy czym strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Dzięki temu ciepło z usuwanego powietrza jest przekazywane do świeżego powietrza nawiewanego do budynku. To efektywny sposób na redukcję zużycia energii potrzebnej na ogrzanie budynku. Polecane są jednostki rekuperacyjne o wysokim odzysku ciepła: MinistAIR, SlimAIR oraz PremAIR, które w odpowiednich warunkach potrafią odzyskać powyżej 90% energii. 

Podsumowanie

Wentylacja stanowi kluczowy element każdego budynku, wpływając zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i komfort termiczny. Aby zapewnić skuteczność i niezawodność systemu wentylacji, warto skorzystać z usług doświadczonego instalatora, który wykorzysta odpowiednie elementy i zapewni odpowiednią jakość powietrza w budynku. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli cieszyć się zdrowym i komfortowym otoczeniem przez wiele lat. 

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
Aleja Krakowska 10
05-552 Wola Mrokowska
tel.: 22 737 40 00
fax: 22 737 40 04
alnor@alnor.com.pl
www.alnor.com.pl

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: