Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym

Wentylacja jest nieodłącznym elementem zdrowego i komfortowego życia w domu jednorodzinnym. Dobrze zaprojektowany system wentylacyjny zapewnia cyrkulację świeżego powietrza, usuwa szkodliwe substancje i wilgoć oraz utrzymuje odpowiedni stan jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Tradycyjne systemy wentylacyjne, takie jak wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna, mają sporo zalet. Zastanówmy się, co powstanie, gdy te zalety ze sobą połączymy? Przejdźmy do krótkiej odpowiedzi – wentylacja hybrydowa – system mieszany, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności.

Wentylacja hybrydowa to innowacyjne podejście, które łączy różne metody wentylacji w celu uzyskania optymalnych rezultatów. W ramach systemu hybrydowego wykorzystuje się zarówno naturalną cyrkulację powietrza, jak i urządzenia mechaniczne, takie jak wentylatory. Przejmują one kontrolę nad ruchem powietrza w kanałach wentylacyjnych w okresach, gdy siły natury nie są wystarczające lub całkowicie zawodzą. Obranie takiego systemu pozwala na uzyskanie doskonałej równowagi na linii: wymiana powietrza i efektywność energetyczna. 

Jedną z głównych zalet wentylacji hybrydowej jest jej elastyczność. System ten może dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych i potrzeb mieszkańców domu. Na przykład w okresie wietrznym siła podciśnienia wywoływana przez wiatr w pobliżu nasady wentylacyjnej jest na tyle wysoka, że przepływy w kanałach wentylacyjnych są skierowane we właściwym kierunku i pomieszczenia są wentylowane efektywnie. 

Tak samo działa odpowiedni gradient temperatury, tu również czerpiemy korzyści, gdyż bez użycia energii elektrycznej uzyskujemy właściwy efekt wentylacji pomieszczeń, w których przebywamy. Kolejnym kluczowym elementem wentylacji hybrydowej jest kontrola jakości powietrza. Za pomocą specjalnych czujników i inteligentnych systemów zarządzania można monitorować poziom wilgotności, stężenie dwutlenku węgla, a nawet obecność zanieczyszczeń chemicznych w powietrzu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości system automatycznie dostosuje pracę wentylatorów, aby zapewnić świeże i zdrowe powietrze we wszystkich pomieszczeniach domu. 

Jak to wygląda w praktyce przy zastosowaniu urządzeń firmy Uniwersal?

Zgodnie z przedstawionym rysunkiem widzimy, że system składa się z:
– wentylatora hybrydowego Fenko
– nawiewno-wywiewnych kratek systemu Flow
– czujnika wilgotności Higster.

Opiszmy pokrótce schemat pracy systemu

Konstrukcja wentylatora jest na tyle otwarta, że pozwala w niczym nieskrępowany sposób, w formie naturalnego przepływu, przechodzić powietrzu zużytemu kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz budynku. Istotnym jest fakt, że nasada jest tak skonstruowana, że nawet niewielki już podmuch wiatru pozwala ten ruch powietrza jeszcze zwiększyć, gdyż zwiększa się podciśnienie w części roboczej nasady. Mamy więc komfort: bez użycia energii elektrycznej (siłami natury). 

Powietrze jest wymieniane w pomieszczeniu, bo usuwane przez nasadę. Na jego miejsce do pomieszczeń wpływa powietrze świeże za pośrednictwem ściennych nawiewników systemu Flow. System ten składa się z nawiewnika Flow-in oraz wywiewnika Flow-out. Ważne jest, by nawiewnik był umieszczony w pomieszczeniach mieszkalnych typu salon, jadalnia, sypialnia, a wywiewniki Flow-out na ścianach kanałów wywiewnych w łazienkach, toaletach i kuchniach. Taki system pozwoli na swobodną cyrkulację powietrza w naszym domu. Nawiewniki te mają system regulacji za pośrednictwem wbudowanej przepustnicy, więc ilość powietrza może być swobodnie regulowana przez użytkownika. 

W sytuacjach skrajnie koniecznych, gdy system naturalnej wentylacji nie jest efektywny, włączane są wentylatory wbudowane w nasadę Fenko. Mamy do dyspozycji dwa biegi wentylatora, które w zależności od sygnału systemu automatyki układu, elastycznie decydują o sile wywiewu. 

Przy konstruowaniu nasady Fenko ważnym elementem było niskie zużycie energii elektrycznej oraz niskoszumowość pracy. Mamy więc do dyspozycji urządzenie o mocy 6–9 W, wydajności do 200 m3/h i akustyce 38 dBA w odległości 1 m od niej. Jest to poziom, który już praktycznie zlewa się z tłem poziomu hałasu miejsc, gdzie budujemy nasze domy, a w pomieszczeniach użytkowanych nie przekracza 25 dbA, czyniąc je praktycznie niesłyszalnymi. 

Co decyduje o przejściu systemu z pracy naturalnej na mechaniczną

Idealnym urządzeniem jest czujka ciągu wentylacyjnego w kanale. Urządzenie to działając na zasadzie kontroli prędkości i kierunku powietrza usuwanego, może dawać sygnał do wentylatorów "włącz", gdy tylko poziom prędkości i/lub kierunek powietrza w kanale jest niewłaściwy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tak wyrafinowana automatyka podroży system do poziomu nieopłacalnego dla indywidualnego użytkownika. Systemy te stworzyliśmy zresztą dla instalacji większych, o bardziej przemysłowych ilościach powietrza, które podlega kontroli. Dla potrzeb indywidualnych dobrze sprawdza się pomiar poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Uzyskujemy tym samym prostą w użytkowaniu i tanią w eksploatacji metodę, w której czujka Higster daje sygnał wentylacji mechanicznej, wybierając pierwszy czy drugi bieg wentylatora w zależności od zaprogramowanych potrzeb użytkownika. 

Podsumowując, wentylacja hybrydowa stanowi innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety różnych metod wentylacji w celu zapewnienia zdrowego środowiska i oszczędności energii w domu jednorodzinnym. Elastyczność, kontrola jakości powietrza oraz korzyści energetyczne to główne powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w ten rodzaj systemu wentylacyjnego. W rezultacie, domy wyposażone w wentylację hybrydową stają się przyjaźniejsze dla ich mieszkańców. 

Pamiętajmy również o indywidualnym systemie wentylacyjnym okapu kuchennego, tu również mamy propozycję zastąpienia istniejących okapów z wentylatorem na okap "pusty", wyposażony jedynie w filtry tłuszczowe. Ciąg wentylacyjny zapewnia w tym przypadku wentylator dachowy Vero-150. Rozwiązanie to jest efektywne i daje komfort akustyczny w pomieszczeniu kuchennym, gdyż wentylator pracuje w sposób praktycznie bezszumowy. O tym rozwiązaniu piszemy w innym poście blogowym. 

Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym ma wiele zalet. Oto kilka z nich:

- Efektywność energetyczna: Wentylacja hybrydowa łączy w sobie zalety wentylacji naturalnej i mechanicznej, co pozwala osiągnąć efektywność energetyczną. Systemy te wykorzystują naturalne przepływy powietrza, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają, co zmniejsza zużycie energii potrzebnej do wentylacji. 

- Czyste powietrze: Wentylacja hybrydowa zapewnia ciągły przepływ świeżego powietrza do domu, co pomaga utrzymać dobrej jakości powietrze wewnętrzne. Systemy te często są wyposażone w filtry, które mogą usuwać pyłki, alergeny i inne zanieczyszczenia, poprawiając jakość powietrza. 

- Komfort termiczny: Dzięki wentylacji hybrydowej można kontrolować temperaturę i wilgotność wewnątrz domu. Systemy te mogą dostosowywać się do zmieniających się warunków atmosferycznych, aby zapewnić optymalny komfort termiczny dla mieszkańców. 

- Redukcja wilgoci: Wentylacja hybrydowa może pomóc w redukcji nadmiaru wilgoci w domu, co jest istotne dla utrzymania zdrowego środowiska życia. Poprzez usuwanie wilgoci z pomieszczeń zapobiega się rozwojowi pleśni i grzybów, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie mieszkańców. 

- Oszczędność kosztów: Choć koszt instalacji systemu wentylacji hybrydowej może być początkowo wyższy, długoterminowo przynosi oszczędności. Efektywna wentylacja może również przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii i kosztów związanych z klimatyzacją. 

- Regulacja dostępu powietrza: Wentylacja hybrydowa umożliwia kontrolowane dostarczanie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Można dostosować przepływy powietrza w zależności od potrzeb i preferencji mieszkańców. 

Wentylacja hybrydowa ma wiele korzyści, ale ważne jest również prawidłowe zaprojektowanie, instalacja i konserwacja systemu. Warto skonsultować się z profesjonalistą ds. wentylacji, aby dobrać odpowiednią konfigurację wentylacji hybrydowej do konkretnych potrzeb domu jednorodzinnego. 

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym

Wentylacja i klimatyzacja - Wentylacja hybrydowa w domu jednorodzinnym

Uniwersal Sp. z o.o.
40-219 Katowice, ul. Zakopiańska 1a
tel. +48 (32) 203-71-47
fax +48 (32) 201-87-04
203-87-20, 203-87-40
office@uniwersal.com.pl
www.uniwersal.com.pl

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: