Obniżanie temperatury w domu sposobem na oszczędności

Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Porady - Obniżanie temperatury w domu
sposobem na oszczędnościOszczędzanie odpowiedzią na wzrost cen

Zdecydowana większość Polaków szuka sposobu, aby ograniczyć rosnące koszty. Według badania przeprowadzonego przez UCE Research dla firmy Netatmo 3/4 respondentów zamierza oszczędzać na energii. Najpopularniejszym sposobem w tym sezonie grzewczym będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Takiej odpowiedzi udzieliło 71% respondentów, którzy zdeklarowali chęć ograniczenia kosztów ogrzewania. 

Czym tak naprawdę jest komfort cieplny?

Jak tłumaczy dr Tomasz Sanak, ekspert od hipotermii: – Komfort cieplny to ocena zadowolenia z temperatury otoczenia, w jakim dana osoba przebywa i niestety ma charakter indywidualny, nawet zróżnicowany pomiędzy płciami tej samej grupy wiekowej. Należy pamiętać, że osoby starsze mają niższy poziom aktywności fizycznej i niższy podstawowy metabolizm, co powoduje, że preferują wyższą temperaturę otoczenia, około 23oC. Z kolei dla aktywnych kilkulatków odpowiedniejsza będzie temperatura na poziomie 20oC. 

Oznacza to, że każdy z domowników może inaczej znosić zmiany temperatur w mieszkaniu. Zgodnie z normą ISO 7730 dotyczącą indeksu komfortu środowiska w pomieszczeniach w okresie zimowym temperatura otoczenia powinna mieścić się w przedziale od 20 do 23oC. Najlepszym rozwiązaniem jest regulacja, która daje możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu na poziomie 22 ± 2oC. 

Optymalna temperatura

Optymalna temperatura różni się również w zależności od podejmowanej aktywności. Podczas relaksu czy pracy powinna być, nieco wyższa niż podczas snu. Rekomendowane jest, aby w nocy temperatura otoczenia była niższa o 1–2oC w stosunku do dziennej. Trzeba jednak uważać, żeby zachować płynną i zdroworozsądkową regulację. – Najbardziej niesprzyjające dobrostanowi zdrowia są również dobowe wahania temperatur wewnątrz budynków – to zjawisko jest obserwowane w przypadku używania pieców opalanych węglem bez specjalnego systemu podajników – mówiąc w skrócie, "gdy węgiel się wypali", temperatura gwałtownie spada, a to przekłada się na stres energetyczny organizmu ludzkiego – komentuje dr Tomasz Sanak. 

Jaka jest najniższa "zdrowa" temperatura?

Badanie Netatmo pokazało, że dla blisko 1/4 Polaków najniższa akceptowalna temperatura w pomieszczeniach wynosi 18 stopni Celsjusza. Według 18% respondentów w domu lub mieszkaniu powinno być minimum 19 stopni, a dla 17% – 20 stopni. Polacy są więc gotowi do obniżania temperatury w pomieszczeniach od 1 do nawet 4 stopni Celsjusza. 

Porady - Obniżanie temperatury w domu
sposobem na oszczędności– Komentując wyniki badań, uważam, że dla populacji osób zdrowych, aktywnych wymienione wartości nie stoją w sprzeczności z wytycznymi medycznymi dotyczącymi komfortu cieplnego człowieka. Należy jednak pamiętać o wymienionych grupach populacji osób starszych, dzieciach, osobach niepełnosprawnych fizycznie – te grupy wymagają w miarę stałych wartości temperatury otoczenia bez ryzyka dobowych wahań powyżej 2oC – dodaje ekspert. 

Ważną informacją jest, że zbyt chłodne domy powodują ryzyko wystąpienia tzw. "hipotermii przewlekłej", która z kolei sprzyja zaostrzeniu się procesów chorobowych. Źródła naukowe podają, że przy wartościach temperatury pomieszczeń poniżej 15oC wzrasta znacząco ryzyko zaburzeń podstawowych parametrów fizjologicznych, takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, częstotliwość akcji serca czy oddechu. 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w Polsce w październiku 2022 roku przez firmę UCE Research dla Netatmo, metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1059 osób płacących w pełni lub współdzielących rachunki za energię. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: