Transformacja energetyczna nie obejdzie się bez modernizacji budynków

Energooszczêdnoœæ - Transformacja energetyczna nie obejdzie
się bez modernizacji budynkówStare przysłowie mówi: "Kto ma pieniądze i mądrością nie grzeszy, kupuje stary dom i go remontuje". Ale czy to rzeczywiście prawda? W aspekcie ekologicznym sensowna jest modernizacja domów, zamiast ich rozbiórki i budowy nowych. Wiele rozwiązań budowlanych mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej jest dotowanych i są one technicznie zaawansowane. Jednak branży rzemieślniczej brakuje wykwalifikowanych pracowników, materiałów i maszyn. Te ostatnie można nabyć na rynku maszyn używanych.

Niemal wszędzie w Unii Europejskiej odczuwalny jest niedobór mieszkań. Przede wszystkim w miastach brakuje mieszkań wynajmowanych po przystępnej cenie. Unia Europejska wspiera finansowo w szczególności budownictwo mieszkań socjalnych, akademików i domów opieki. Ale sama tylko budowa nowych budynków nie rozwiąże problemu, jeśli oprócz deficytu budynków rozważy się również zagrożenia związane ze zmianą klimatu. Częściowe rozwiązanie: modernizacja istniejących budynków. 

Nowe budynki kontra modernizacja: co jest bardziej ekologiczne?

Różnica wynika z szarej energii. Jest to energia, którą pochłania wytwarzanie budynku, a więc sama budowa, produkcja wszystkich materiałów oraz ich transport aż po utylizację podczas rozbiórki budynku. Dlatego wkład szarej energii w nowy budynek jest bardzo duży. Połowa wszystkich zasobów zużywana jest w przemyśle budowlanym oraz 60% odpadów powstaje w tej branży – odpowiada to 2,5 t odpadów budowlanych na osobę w roku. 

W przypadku modernizacji korzysta się z szarej energii istniejącego budynku, ponieważ oszczędza się zasoby wymagane w celu rozbiórki, utylizacji i budowy nowego budynku. W aspekcie ekologicznym modernizacja zasobu budynków jest więc sensowym wyborem. Ale jedynie 1% wszystkich budynków w UE jest każdego roku modernizowanych energetycznie. To o wiele za mało, jeśli do 2050 roku w Europie faktycznie dominować ma proklamowana na szeroką skalę neutralność klimatyczna. 

Energooszczêdnoœæ - Transformacja energetyczna nie obejdzie
się bez modernizacji budynkówOgromny potencjał w zasobie budynków

Blisko 2/3 budynków w Europie nie spełnia wymagań efektywności energetycznej. Z czego to wynika? Np. w Niemczech około 40% obecnego zasobu budynków zostało wybudowanych przed 1979 rokiem. W tamtych czasach nikt jeszcze nie słyszał o wytycznych klimatycznych. Ponadto koszty ogrzewania były na tyle niskie, że rezygnowano z ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z rozwiązaniami zapewniającymi efektywność energetyczną w budownictwie. Z szacunków wynika, że 65% elewacji niemieckich budynków jest niedocieplonych oraz 70% instalacji nie odpowiada aktualnym standardom technicznym. Większa część (90%) wszystkich obecnych budynków, często w niewielkim stopniu efektywnych energetycznie, będzie nadal eksploatowana w 2050 roku. Tak więc jest to ogromy potencjał – zarówno dla środowiska, jak również dla branży rzemieślniczej. 

Najbardziej popularne działania w zakresie modernizacji

Istnieją różne możliwości zwiększenia efektywności energetycznej istniejącego budynku. Ich opłacalność zależy od indywidualnego budynku. Niemal zawsze sensowna jest zoptymalizowana izolacja przegród zewnętrznych budynku. Przez nieefektywne okna i drzwi tracone jest ciepło, tak samo jak w przypadku niedostatecznie zaizolowanych ścian zewnętrznych, stropów i dachu. Montaż instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła dodatkowo zmniejsza straty. Również kontrola szczelności powietrznej przegród zewnętrznych budynku jest jednym ze środków. 

Innym ważnym punktem modernizacji jest wymiana przestarzałych instalacji ogrzewania bądź chłodzenia. Dostępne są rozmaite systemy: klasycznym paliwem, nadal często stosowanym jest olej i gaz, jednak spalany w bardziej efektywnych kotłach. Popularnym paliwem odnawialnym jest pellet, np. drzewny. Niekiedy opłaca się również instalacja pompy ciepła. Ponadto istnieją wersje hybrydowe, w których stosowane są połączenia różnych nośników energii. 

W chwili obecnej w zwyczaju jest montaż własnej wytwornicy ciepła. Za pomocą instalacji fotowoltaicznej wytwarza się prąd elektryczny, natomiast instalacja solarna może stanowić część systemu podgrzewania wody użytkowej. 

Jakie przeszkody napotyka do dzisiaj fala renowacji?

Przeszkody to brak wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią realizować jej założenia, oraz brak materiałów. Wskutek przerw w łańcuchach dostaw w niemal wszystkich obszarach odczuwalny jest niedobór materiałów. Ponadto wskutek inflacji ceny produktów znacznie wzrosły. Aby ograniczyć inwestycje, przedsiębiorstwom z branży rzemieślniczej opłaca się skierowanie uwagi na rynek maszyn używanych. Można tam znaleźć niemal wszystko, co pochodzi z likwidacji zakładów lub zakładów restrukturyzowanych i czego potrzebują firmy budowlane. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: