Pompa – najważniejszy element przepompowni

Ciep³o - Pompa – najważniejszy element
przepompowniPrzepompownie składają się z wielu elementów, ale zdecydowanie najważniejszym z nich jest pompa lub ich zestaw. Bez działającej i efektywnej pompy przepompownia jest tylko zbiornikiem na ścieki. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, każdy dostosowany do innych warunków.

Pompy – stosowane od starożytności

Historia pomp sięga bardzo odległych czasów – już dwa tysiąclecia przed naszą erą starożytni Egipcjanie używali żurawi studziennych. Tysiąc osiemset lat później Ktesibios, grecki wynalazca, opracował pierwszą pompę tłokową. W starożytności powstała również śruba Archimedesa, którą w rzeczywistości wynaleźli Babilończycy. Od mniej więcej XVI wieku technika pompowa znacząco się rozwinęła, a wynalezienie w 1840 roku pompy napędzanej silnikiem parowym przyczyniło się do rewolucji przemysłowej. 

Wszystkie przytoczone wynalazki miały jeden cel – tłoczenie wody lub osadów z miejsca położonego niżej do położonego wyżej. Dzieje się to dzięki różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną a tłoczną, a mówiąc inaczej – pomiędzy wlotem i wylotem z pompy. Zainstalowane w pompach wirniki, tłoki lub membrany przekazują transportowanej cieczy lub osadom energię mechaniczną, co umożliwia ich transport z miejsca A do miejsca B. 

Najważniejsze cechy pompy

Aby określić, która pompa najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach, bierze się pod uwagę jej parametry. Współczesne pompy opisuje się za pomocą trzech czynników: wydajności, wysokości podnoszenia oraz mocy – mówi Robert Zaniewicz, koordynator serwisu w Kessel. 

Przez wydajność należy rozumieć objętość przepompowanej cieczy na jednostkę czasu, najczęściej wyrażoną w litrach na sekundę. Im więcej ścieków trzeba będzie odpompować, tym większa powinna być wydajność urządzenia. 

Ciep³o - Pompa – najważniejszy element
przepompowni
Ciep³o - Pompa – najważniejszy element
przepompowni
Ciep³o - Pompa – najważniejszy element
przepompowni
Ciep³o - Pompa – najważniejszy element
przepompowni

Wysokość podnoszenia to inaczej maksymalne ciśnienie, które mierzy się w paskalach lub w metrach słupa wody. Wskaźnik ten opisuje maksymalną wysokość, na którą pompa może przepompować ścieki z zachowaniem swojej fabrycznej wydajności. Im większa odległość od ogólnego systemu kanalizacyjnego bądź im niżej umieszczona jest przepompownia, tym większa powinna być wysokość podnoszenia. Moc jest iloczynem wydajności i wysokości podnoszenia. Podczas wyboru przepompowni, trzeba pamiętać, że pompy cechują się określonym poborem mocy, co wpływa na ich sprawność. Przekroczenie określonych w dokumentacji technicznej wartości granicznych może skutkować uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem urządzenia. 

Rodzaje pomp

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp, spośród których najczęściej stosowane są pompy do wody i do ścieków. Różnią się one między sobą konstrukcją, zastosowanymi do budowy materiałami, rodzajem mechanizmu tłoczącego, etc. Choć cel pozostaje ten sam – transport cieczy lub osadów – szczegóły konstrukcyjne wpływają na dobór konkretnego modelu dopasowanego do indywidualnych warunków danego miejsca – mówi Kamil Nowak, koordynator techniczny sieci serwisowej Kessel. 

Szczególnie istotne jest to w wypadku pomp do ścieków, stosowanych w kanalizacji oraz oczyszczalniach ścieków. Są one także najważniejszym elementem każdej przepompowni. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest grawitacyjne odprowadzenie ścieków lub system kanalizacyjny nieruchomości znajduje się w znacznej odległości od ogólnej sieci. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pompy nadają się do wszystkich rodzajów ścieków. 

W wypadku ścieków gospodarczo-bytowych wyróżniamy ich dwa rodzaje: czarne i szare. Podstawowa różnica między nimi to zawartość fekaliów – znajdziemy je w ściekach czarnych. Dobór urządzenia niedopasowanego do rodzaju ścieków może doprowadzić do jego zniszczenia, a w najgorszym wypadku nawet do uszkodzenia kanalizacji w nieruchomości. Pompa powinna być też wykonana z materiałów odpornych na działanie zawartych w ściekach związków chemicznych. Nie zmienia to faktu, że mogą one osadzać się na urządzeniu, więc wskazana jest regularna konserwacja, najlepiej wykonana przez autoryzowanego specjalistę, który sprawdzi jednocześnie wydajność i stan całej przepompowni. 

Wyróżniamy trzy główne typy pomp przeznaczonych do kanalizacji. Pierwszy to pompy z rozdrabniaczem, które, jak wskazuje nazwa, rozdrabniają zawarte w ściekach elementy stałe za pomocą ostro zakończonych płatów wirnika – ten rodzaj często stosowany jest w pompach dostosowanych do transportu ścieków fekalnych. Innym rodzajem są pompy z wirnikiem otwartym, który umożliwia pompowanie części stałych różnych wielkości. Wyróżniamy także pompy z kanałem zamkniętym, które wykorzystują sita do usunięcia większych fragmentów. Dobrze dobrana pompa i zastosowane urządzenie nie tylko odprowadzi ścieki z nieruchomości, ale może również uchronić przed przepływem zwrotnym, co widać w wypadku przepompowni hybrydowych. W trybie normalnej pracy tłoczą one ścieki do kanalizacji metodą grawitacyjną, a pompa uruchamia się tylko w wypadku przepływu zwrotnego. W takiej sytuacji napierające w stronę domowej kanalizacji ścieki dociskają klapy urządzenia, uniemożliwiając zalanie pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania. Niestety wiąże się to z niemożnością korzystania z urządzeń sanitarnych w warunkach cofki, dlatego też stosuje się pompy, które tłoczą domowe ścieki w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego. 

Jak powinna działać pompa

We współczesnych przepompowniach stosuje się głównie pompy zatapialne, a więc takie, które przynajmniej częściowo są zanurzone w cieczy lub ściekach. Są one wyposażone w pływak, który umożliwia unoszenie się na powierzchni. Zastosowanie zabudowanej na stałe pompy nie wszędzie jest możliwe czy konieczne, a pompa zatapialna daje pewną elastyczność i jest łatwa w konserwacji – mówi Sylwia Kruszelnicka, specjalista do spraw obsługi klienta i serwisu Kessel. 

Na sposób przyłączenia pompy ma wpływ kształt zbiornika – jeśli jest on płaski i szeroki, wtedy montuje się ją z b oku, a g dy j est g łęboki i w ąski, mocuje się ją pionowo. Pompy zatapialne ustawia się na najniższy punkt. Niektóre modele, jak np. pompy firmy Kessel, posiadają obie możliwości przyłączenia, co sprawia, że nie mogą się przewrócić lub przechylić – jest to gwarant stałej, bezproblemowej pracy. 

Obecnie produkowane modele przepompowni niejednokrotnie posiadają możliwość przezbrojenia, co pozwala zwiększyć wydajność urządzenia bez konieczności montażu nowego. Przezbrojenia stosowane są zwykle, gdy zwiększy się ilość produkowanych na terenie nieruchomości ścieków, najczęściej, gdy powiększy się liczba domowników.  

Współczesne pompy działają w pełni automatycznie, a ich pracę i stan na bieżąco monitorują urządzenia sterownicze, takie jak Comfort 230 V, wyposażone w system samodiagnozy SDS, który umożliwia szybką diagnostykę pracy przepompowni. Urządzenie sterownicze można powiązać z telefonem komórkowym za pomocą podajnika sygnału lub modemu GSM, co umożliwia monitorowanie stanu przepompowni z każdego miejsca – mówi Kamila Gałązka, specjalista do spraw obsługi klienta i serwisu Kessel. 

Stosowane w przepompowniach pompy zanurzeniowe to tylko jeden z dostępnych na rynku rodzajów. Osobną klasyfikację stosuje się do pomp do oczyszczalni ścieków czy tych stosowanych do uzdatniania wody. Pompy można dzielić według wielkości, wykonania, sposobu odprowadzania cieczy, ale nie zmienia to faktu, że są one niezwykle istotne w wodociągach i systemach kanalizacyjnych. Można powiedzieć, że pompa to serce przepompowni, a bez niej jest ona tylko zbiornikiem na ścieki. 

Bardzo istotnym dla budownictwa produktem firmy Kessel jest gama przepompowni stanowiących typoszeregi z zamkniętą komorą na ścieki zarówno bytowo-gospodarcze, jak i deszczowe. Skonstruowane jako szczelne zbiorniki z kompletem armatury sterująco- -odcinającej, zapobiegające rozprzestrzenianie się odorów. Dostosowane do posadowienia w studniach poniżej poziomu pomieszczenia jak również na posadzce pomieszczenia. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: