Megapress – system zaprasowywany do zadań specjalnych

Ciep³o - Megapress – system zaprasowywany
do zadań specjalnychJak bezpiecznie wykonać instalację grzewczą w hali produkcyjnej nad pracującymi urządzeniami lub szybko połączyć ze sobą ponad 12 km stalowych rur w największej na świecie solarnej suszarni osadów ściekowych? Rozwiązaniem jest nowoczesna technika zaprasowywania na zimno. System Megapress firmy Viega doskonale sprawdza się w przypadku skomplikowanych i wymagających projektów, takich jak montaż instalacji w obiektach przemysłowych.

Zalety połączeń zaprasowywanych są coraz częściej doceniane przez wykonawców i inwestorów. Technologia ta gwarantuje znacznie bezpieczniejszy, łatwiejszy oraz zdecydowanie szybszy montaż niż tradycyjne metody łączenia rur. Ma to szczególne znaczenie w przypadku instalacji ze stali grubościennej, gdzie oszczędność czasu może wynieść nawet 80% w porównaniu ze spawaniem kształtek o dużych średnicach. 

Bezpieczny montaż instalacji grzewczej

Kiedy w halach trwa już produkcja, każdy przestój związany z pracami montażowymi oznaczałby dla firmy poważne straty finansowe. Dlatego w fabryce mebli MK Styl instalację grzewczą wykonano w systemie zaprasowywanym Viega, wykorzystując kształtki Megapress i Megapress S o średnicach od 1½ do 3 cali. Rozwiązanie to pozwoliło na szybki i bezpieczny montaż bez przerw w eksploatacji. 

MK Styl Maciej Kulanica to producent wysokiej jakości mebli na wymiar. W jego nowej hali w miejscowości Gromada (powiat biłgorajski) znajduje się nowoczesna linia produkcyjna oraz lakiernia. Prace instalacyjne wymagały doprowadzenia centralnego ogrzewania do nagrzewnic wiszących wysoko pod sufitem. 

Było to poważne wyzwanie z punktu widzenia wykonawcy. – Montaż odbywał się nad pracującymi urządzeniami i obsługującymi je ludźmi, więc spawanie nie wchodziło w grę ze względów bezpieczeństwa – tłumaczy właściciel firmy Usługi Hydrauliczne Aleksander Żak. – Ponadto kluczową rolę odgrywał tutaj czas, a zaprasowywanie jest nieporównywalnie szybsze niż inne metody łączenia rur. 

Ciep³o - Megapress – system zaprasowywany
do zadań specjalnychEkonomiczne rozwiązanie dla dużych projektów

Przy drodze federalnej B224 w Bottrop w Niemczech powstała prawdopodobnie największa na świecie solarna suszarnia osadów ściekowych. W związku z rozmiarem projektu, wymagania odnośnie do rozwiązań inżynieryjnych były bardzo wysokie, również w zakresie instalacji wewnętrznych. Przykładem jest 12-kilometrowy rurociąg ze stali grubościennej, połączony kształtkami zaprasowywanymi firmy Viega. Zastosowano w tym celu złączki Megapress o średnicach od 3/8 do 2 cali oraz Megapress S XL (od 2½ do 4 cali).  

Zdaniem generalnego wykonawcy prac instalacyjnych, firmy IRB Industrie- Rohrbau GmbH, łączenie grubościennych rur stalowych poprzez zaprasowywanie na zimno, zamiast tradycyjnego spawania, przyniosło dodatkowe korzyści, wykraczające poza ogólne oczekiwania wobec całego systemu. – Ze względu na ilość konstrukcji i bardzo duże obciążenia, takie rozwiązanie było o wiele bardziej ekonomiczne – mówi Michael Puckrandt, kierownik budowy. – W zależności od średnicy nominalnej, na każde połączenie poświęcamy do 80% mniej czasu niż w przypadku spawania. Mimo wyższych kosztów materiałowych samych kształtek, technologia zaprasowywania jest więc dla nas, jako wykonawcy, bardzo interesującą propozycją.  

System Viega Megapress może być stosowany do instalacji grzewczych, chłodniczych i przemysłowych o ciśnieniu do 16 bar i temperaturze do 110oC. Złączki Megapress S wyposażone są w element uszczelniający z FKM, dzięki czemu nadają się do wyższych obciążeń termicznych do 140oC. Wszystkie kształtki wyposażone są w charakterystyczny profil SCContur, zapewniający wymuszoną nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Przypadkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności. Po zaprasowaniu kształtki pozostają trwale szczelne. 

Ciep³o - Megapress – system zaprasowywany
do zadań specjalnych Ciep³o - Megapress – system zaprasowywany
do zadań specjalnych

 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: