Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu

 - Siła wspólnoty, czyli demokracja
energetyczna w czasach kryzysu

Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, która na długie lata zmieni geopolityczny kształt kontynentu. Jednocześnie rozstrzygają się losy nowej polityki klimatycznej UE oraz funduszy unijnych, które priorytetowo powinny wspierać zieloną transformację i wspólnoty energetyczne.

Powinniśmy budować gospodarkę opartą na unijnej solidarności i zielonej, prospołecznej transformacji energetycznej. Potrzebujemy współpracy i wspólnoty, aby sprostać wyzwaniom. Każdy ocieplony dom, każdy panel słoneczny czy wspólnota energetyczna chronią obywateli przed skokami cen paliw kopalnych oraz wysokimi kosztami energii, chronią klimat i jednocześnie promują i wspierają pokój. 

Na świecie wspólnoty energetyczne z powodzeniem działają od lat. Są bardziej demokratyczne, obywatelskie i sprawiedliwe. W Polsce są jednak nowym zjawiskiem, a pionierzy nie mają łatwo. Muszą się mierzyć z brakiem instytucjonalnego wsparcia i piętrzącymi się barierami prawnymi. 

2 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca energetyki obywatelskiej. Miała ona na celu pobudzenie dyskusji i przybliżenie tych zagadnień każdemu zainteresowanemu tematyką energetyki społecznej. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu, rządu, samorządowcy, naukowcy oraz działacze organizacji społecznych. 

 - Siła wspólnoty, czyli demokracja
energetyczna w czasach kryzysu

Spotkanie odbyło się w formie trzech sesji. 

Sesja I – Panel polityczny o energetyce obywatelskiej w Polsce – Jak wpisać demokrację energetyczną w nowe zielone bezpieczeństwo? 

Sesja II – Doświadczenia wspólnot energetycznych w Europie – zwalczanie ubóstwa energetycznego; produkcja, magazynowanie, dystrybucja czystej energii; poprawa efektywności energetycznej na poziomie lokalnym i regionalnym. 

Sesja III – Możliwości i bariery rozwoju wspólnot energetycznych w Polsce w kontekście regulacji Unii Europejskiej. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: