Trendy w budownictwie 2021

Po burzliwym 2020, 2021 może być dobrym rokiem dla gospodarki. Nadchodzą zmiany w wielu aspektach, ale kierunek jest jasny – zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Pomóc w tym mogą materiały takie jak drewno i technologie w rodzaju prefabrykowanych modułów budowlanych.

 - Trendy w budownictwie 2021
 

Nowe Warunki dla budownictwa

Analitycy przewidują, że w 2021 r. nastąpią znaczące zmiany w sektorze budowlanym. Większość kształtowała się od kilku lat, ale niektóre wymusiła pandemia COVID-19. Jedną z najważniejszych zmian było wejście w życie 1 stycznia 2021 r. Warunków Technicznych 2021. Zawierają one wytyczne odnośnie do warunków, które powinny spełniać nowo powstałe budowle. 

Jednym z najistotniejszych zapisów jest obniżenie zapotrzebowania na energię pierwotną – w wypadku domów jednorodzinnych wartość zmniejszono do 70 kWh/m2·rok1, co jest jasnym sygnałem, że ustawodawcy dążą w stronę zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia efektywności energetycznej. Firmy budowlane będą musiały łączyć ze sobą wymagania klientów z minimalnym wpływem na środowisko. W związku z tym wzrośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii i materiałów. 

Odnawialne źródła i materiały

Widać wyraźnie, że Unia Europejska zmierza w stronę neutralności klimatycznej, co przekłada się na wzrost udziału energii odnawialnej – w 2019 r. zaspokajała ona 19,7 proc. końcowej konsumpcji; choć prym w odnawialnych źródłach wiodą wiatr i woda, najszybciej rozwijającym się sektorem jest energetyka solarna2. Zwłaszcza pozyskiwanie energii ze słońca rysuje perspektywy przed rynkiem budowlanym i można się spodziewać, że rosnąć będzie liczba inwestycji z panelami fotowoltaicznymi jako źródłem energii. 

Jednym z największych wyzwań najbliższych lat będzie znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych, więc wzrośnie popularność i ranga drewna jako materiału budowlanego. Badania przeprowadzone przez Europejski Instytut Leśnictwa pokazują, że użycie tony drewna zamiast tony innych materiałów pozwala zredukować emisję CO2 o dwie tony3. Oprócz tego, że jest odnawialnym surowcem, pozwala również zmniejszyć zapotrzebowanie na energię – cement czy stal zużywają jej znacznie więcej. 

 - Trendy w budownictwie 2021Moduły i prefabrykaty szansą na przyszłość

– Kolejnym trendem, który zyska w nadchodzących latach, jest budownictwo oparte na technologii modułowej – mówi Roman Jakubowski, członek zarządu Unihouse S.A. – Cenowo jest porównywalne z tradycyjnym sposobem budowania, ale koszty środowiskowe są znacznie mniejsze. Moduły budowlane opierają się na drewnianym szkielecie, co czyni z nich ekologiczne rozwiązanie, bez straty jakości i komfortu. 

Można spodziewać się wzrostu zainteresowania technologią modułową oraz szeroko pojętą prefabrykacją. Pozwalają one ograniczać wpływ na środowisko, ale też zmniejszają koszty inwestycji. Przewiduje się, że z dalszym rozwojem technologii moduły budowlane staną się równie bezpieczne i efektywne energetycznie, co tradycyjne budownictwo. Sektor cały czas rośnie i najprawdopodobniej w 2025 r. osiągnie wartość 108,8 miliarda dolarów4. 

Dalsza informatyzacja sektora budowlanego

Można być pewnym, że nadchodzące lata przyniosą dalszy rozwój technologii informatycznych w sektorze budowlanym. Komputerowo sterowane maszyny są już używane w wielu działach budownictwa, m.in. w fabrykach produkujących moduły budowlane, ale otwierają się przed nimi nowe możliwości. Analitycy przewidują, że w kolejnych latach upowszechni się w budownictwie sztuczna inteligencja; pozwoli ona zoptymalizować procesy na każdym etapie, od projektu przez dystrybucję po wykonanie5. 

Perspektywy rysują się też przed big data – każda inwestycja budowlana generuje duże ilości danych, od podstawowych, takich jak temperatura czy ciśnienie na placu budowy, po dane biometryczne pracowników; ich analiza może pomóc zoptymalizować proces budowy, jak również ułatwić projektowanie kolejnych inwestycji. 

Częstsze staną się drony. Mogą być one użyte do transportu materiałów (zwłaszcza w wielokondygnacyjnych budynkach) jak również do kontrolowania stanu technicznego budowy. Pozwalają również na zmapowanie całej inwestycji, co można wykorzystać w implementacji VR. 

Wirtualna rzeczywistość w budownictwie może nieść korzyści zarówno wykonawcom – pozwala bowiem na bezpieczne projektowanie, ale także klientom, którzy będą mogli rozeznać się w budynku bez wychodzenia z domu. VR z wykorzystaniem modelowania 3D pozwala szybko i sprawnie rozwiązywać problemy na placu budowy6.

Jak widać, 2021 rok może być przełomowy dla branży budowlanej w wielu aspektach. Po burzliwym, choć stabilnym dla sektora budowlanego roku 2020, wszyscy patrzą na nadchodzący rok z nadzieją i optymizmem. Branża będzie dążyć w stronę bezpieczeństwa, zeroemisyjności, odnawialnych materiałów i źródeł energii oraz wzrostu efektywności energetycznej. Przewiduje się również wzrost znaczenia technologii informatycznych oraz dalszą digitalizację i automatyzację przemysłu. 

 

1. https://www.instalacjebudowlane.pl/10838-33-68-standard-wt-2021--wymagania-warunki-techniczne.html
2. https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Renewable_energy_statistics
3. https://efi.int/sites/default/files/files/publicationbank/2018/efi_hurmekoski_wood_construction_2017_0.pdf
4. https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/modular-construction-market-11812894.html
5. https://www.rolandberger.com/en/Insights/Publications/Artificial-intelligence-in-the-construction-industry.html
6. https://bim360resources.autodesk.com/connect-construct/3-ways-virtual-reality-in-construction-is-shaping-the-industry

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: