Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 r. odbyła się uroczysta Gala Online 12. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. Podczas transmisji LIVE poznaliśmy laureatów konkursu. Nagrodę główną Grand Prix zdobył dom Green Line na Warmii zaprojektowany przez pracownię Mobius Architekci. Uczestnicy Gali online mieli okazję posłuchać ciekawych prezentacji Ani Cymer oraz Przemysława Olczyka a także Partnerów plebiscytu – firm Bauder, Ratchscheck Schiefer oraz Aluprof.

12. rozstrzygnięcie plebiscytu Polska Architektura XXL miało nietypowy przebieg, gdyż odbyło się w postaci transmisji online na portalu Youtube. Dostosowana do pandemicznych czasów forma nie przeszkodziła jednak w sprawnym przeprowadzeniu głosowania wśród jurorów oraz publiczności. 

 - Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019

W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz, swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów. Oto wyniki Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019. 

W kategorii "Kubatura", wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Kompleks Calisia One w Kaliszu, projektu biura MODOarchitektura. Konkursowe jury z kolei w tej kategorii swoją nagrodę przyznało Centrum Przesiadkowemu Żory, które powstało w pracowni Laboratorium Architektury. Uhonorowana została bardzo dobra architektura w małym miasteczku, wyważone proporcje budynku, lekkość, otwartość na mieszkańców i nowoczesność. 

 - Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019
 

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dom ramowy biura Awinci Architects. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi Green Line na Warmii projektu Mobius Architekci. Jak uzasadnili, budynek z szacunkiem odnosi się do zastanego kontekstu, który w tym miejscu tworzy naturalny pejzaż Warmii. Projekt umiejętnie eksponuje architektoniczne walory tam, gdzie to jest możliwe, pozostając zarazem powściągliwym i nienachalnym w kontekście zielonych pól i lasów. 

Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrał Akademik LivinnX w Krakowie autorstwa dwóch pracowni – Make It Your oraz IMB Asymetria. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło wnętrze Cukierni Lukullus w Warszawie, które jest dziełem Aleksandry Wasilkowskiej, doceniając znakomicie wyważoną fuzję form, kolorów i materiałów, użytych z dużą łatwością i świadomością. 

 - Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019
 

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom, było męskie mieszkanie w Poznaniu, dzieło pracowni projektowej Mandalinci Studio. Jurorzy zdecydowali inaczej – według nich najlepszym wnętrzem prywatnym, gdzie umiejętnie połączono surowość betonu, industrialne detale (oprawy) oraz naturalne drewno, nadając wnętrzom elegancję, jest wnętrze domu z industrialną nutą zaprojektowane przez Anna Thurow Architektura Wnętrz. 

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, często w plebiscytach niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużyły zielone przystanki w Białymstoku. W opinii jury za nieszablonowe połączenie formy ekspozytorów z funkcją wypoczynku, gdzie obce formy nie dominują w krajobrazie, a wręcz przeciwnie – podkreślają jego naturalność i powodują, że przestrzeń jest rozpoznawalna, najbardziej wyróżniało się Muzeum na Granicy, czyli Open Air Museum w Cieszynie, którego autorem jest RS+ Robert Skitek. 

 - Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019Wśród ogrodów prywatnych nagrodę publiczności odebrała pracownia Ogrody Strumyk za niekończący się ogród w Zapceniu; głosami jury, za bardzo dobrze wyważony projekt, w którym architektura i zieleń idealnie się dopełniają, wzajemnie podkreślając swoje walory, nagrodę otrzymał nowoczesny ogród z elementem wodnym w Łodzi, dzieło pracowni Plantum. 

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019 jury, w skład k tórego w chodziło p onad 6 0 a rchitektów, przyznało także nagrodę Grand Prix dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Za piękne wpisanie w krajobraz, czytelną ideę projektu, konsekwentnie zrealizowaną w każdym detalu oraz "atrium" utworzone w połowie z bryły domu, a w połowie z opadającej skarpy, ten prestiżowy tytuł otrzymał domu Green Line na Warmii, autorstwa pracowni Mobius Architekci. 

Atrakcją gali były dwa ciekawe wykłady oraz możliwość wygrania koszulki. Pierwszy wykład poprowadziła Anna Cymer, a jego tematem były Laureatki Nagrody Pritzkera 2020. Drugą prezentację poprowadził Przemysław Olczyk z pracowni Mobius Architekci, który przedstawił Dom Green Line, zwycięzcę nagrody Grand Prix 2019. 

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: