Finski Ekosystem Indoor Air Quality

Od lat jestesmy swiadomi, ze powietrze atomsferyczne na zewnatrz moze byc zanieczyszczone i powodowac niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia. Tymczasem równiez wpływ powietrza wewnatrz budynków ma dla nas olbrzymie znaczenie, poniewaz spedzamy 90 proc. naszego czasu we wnetrzach – w domach, szkołach, biurach czy przestrzeniach publicznych.

Brak swiadomosci, jak wazna jest jakosc powietrza, moze powodowac wiele błedów, które popełniamy w zyciu codziennym. W 2019 r. European Heart Journal wydawany przez Uniwersytet w Oksfordzie raportował, ze na swiecie ok. 9 mln przedwczesnych zgonów rocznie powodowanych jest przez zanieczyszczenie srodowiska. Jezeli chodzi o Europe, liczba ta wynosci ok. 800 tysiecy.

Czesc zanieczyszczen powietrza w budynkach pochodzi z zewnatrz, ale wiekszosc emitowana jest przez zródła wewnatrz budynku. Dla przykładu sa to zwiazki chemiczne z róznych srodków czystosci, emisja z mebli i materiałów budowlanych. Jednoczesnie nadmierna wilgoc, niewystarczajaca badz złej jakosci wentylacja dodatkowo obnizaja jakosc powietrza. 

 - Finski Ekosystem Indoor Air Quality
 

Jakosc powietrza we wnetrzach ma wpływ nie tylko na srednia długosc zycia, ale takze nasze zdowie i samopoczucie, zdolnosc koncentracji i efektywnosc pracy czy nauki. Dyskomfort zwiazany ze słabej jakosci powietrzem mozemy odczuc krótkoterminowo, np. podraznienie oczu, nosa i gardła, bóle głowy i zmeczenie. Skutki moga byc takze długoterminowe, widoczne dopiero po upływie kilku lat – jak astma, choroby układu krazenia i nowotwory. Dobra jakosc powietrza oferuje zdrowsze, dłuzsze zycie, bez alergii dla uzytkowników budynku. Przynosi wymierne korzysci finansowe zwiazane z oszczednoscia energii i znaczaco ograniczonego czasu nieobecnosci pracowników z powodu chorób.

By osiagnac zdrowe i dobrej jakosci powietrze wewnatrz budynku, potrzebna jest kooperacja i dostepnosc informacji na kazdym etapie zycia budynku. Finski Ekosystem Indoor Air Quality jest platforma, która pozwala na zgromadzenie w jednym miejscu partnerów zainteresowanych zdrowym powietrzem wewnetrznym. 

 - Finski Ekosystem Indoor Air Quality
 

Ekosystem Indoor Air Quality odwiedził Polske w maju 2019 r., by lepiej zorientowac sie w potrzebach i obecnej sytuacji w zakresie czystego powietrza i znalezc partnerów do wspólnych przedsiewziec. Dwudniowa wizyta rozpoczeła sie seminarium zorganizowanym przez Ekosystem oraz organizacje Business Finland, wspierajaca finskie firmy i instytucje w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC było honorowym patronem wydarzenia. Seminarium skupiło przedstawicieli polskich uczelni i instytucji, organizacje i firmy zainteresowane tym zagadnieniem i współpraca. W czasie tego spotkania, a pózniej koktajlu w Ambasadzie Finlandii gosciom udało sie nawiazac bardzo ciekawe kontakty z potencjalnymi partnerami. 

Dodatkowo firmy z Finlandii spotkały sie z przedstawicielami polskiego rynku wentylacyjnego i budowlanodeweloperskiego, w tym ze Stowarzyszeniem Wentylacja Polska. Wizyte zakonczyło spotkanie w salonie partnera ekosystemu – finskiej firmy Tikkurila, marki dobrze znanej na polskim rynku. 

Ekosystem przygotowuje sie w tej chwili do projektu pilotazowego i poszukuje lokalnych partnerów, którym tematy zwiazane z czystym powietrzem sa bliskie. Wiodace finskie firmy w zakresie rozwiazan słuzacych lepszej jakosci powietrza w budynkach chciałyby połaczyc siły z polskimi partnerami i wspólnie oferowac rozwiazania, które pomagaja uzyskac lepszej jakosci powietrze wewnetrzne. 

 - Finski Ekosystem Indoor Air Quality

 

Ekosystem IAQ to otwarta platforma kooperacyjna, oferujaca mozliwosc współtworzenia nowych projektów i rozwiazan oraz networking. Ekosystem tworza 23 firmy, organizacje badawcze i wielu partnerów o zasiegu globalnym. Firmy nalezace do Ekosystemu reprezentuja szeroka game rozwiazan – od oczyszczaczy powietrza, filtrów i materiałów, automatyki budynku, materiałów budowlanych, energii, systemów HVAC, integratorów i ekspertów, urzadzen pomiaru i monitoringu, analizy danych do organizacji badawczych. 

Podczas wizyty w Polsce reprezentowane były nastepujace organizacje i firmy: AirO, Alme Solutions, Filterpak, Flaktgroup, Genrano, Kiilto, Produal, Realin, Ramboll, Tikkurila, Finskie Centrum Badawcze VTT i Tamlink. 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT IAQ UDZIELA:
Jari Erkkila, Koordynator Ekosystemu IAQ
Jari.erkkila@tamlink.fi, www.iaq.fi
oraz
Zofia Stelmaszczyk, Business Finland
Zofia.stelmaszczyk@businessfinland.fi

 
 
<< powrót

 
   

 

Najnowszy numer

picture Nasz najnowszy numer kwartalnika Instalacje. Znajdziesz tutaj spis treści oraz wybrane artykuły do przejrzenia w wersji online. Sprawdź sam czy zainteresuje Cię ten numer.
 

Więcej...

Archiwum

picture Przegapiłeś któryś z naszych numerów? Nic straconego. Prowadzimy archiwum swoich publikacji. Możesz sprawdzić co w jakim numerze się znajdowało by później zamówić numer archiwalny.

Więcej...

Aktualności

picture Najnowsze aktualności ze świata instalacyjnego. Różne nowinki technologiczne, opisy nowych technologii, ich wady i zalety, promocja nowych firm.


 
  Więcej...

Czytelnia

picture Dział dla instalatorów i pasjonatów. Przygotuj kawkę, ciastko i zgłębiaj wiedzę na temat energii odnawialnej, różnych technologii, wody i kanalizacji, wentylacji, klimatyzacji oraz wielu innych.

Więcej...

Wydawnictwo Bud-Press

picture
Nasi partnerzy: